به گزارش ایران پلاک - بنابر تازه‌ترین مصوبه هیات دولت خودروهای پرمصرف داخلی نیز از ابتدای سال آینده مشمول اسقاط خودروهای فرسوده می‌شوند. براساس این مصوبه خودروسازان با تولید خودروهای سواری داخلی با مصرف سوخت ۸ لیتر، بین ۸ تا ۵/ ۸ لیتر، ۵/ ۸‌لیتر و بیشتر در صد کیلومتر باید یک دستگاه خودروی فرسوده اسقاط کنند. بررسی «دنیای‌اقتصاد» از مشخصات فنی و رتبه انرژی خودروهای داخلی نشان می‌دهد که مصرف سوخت ۲۰‌خودروی تولیدکنندگان داخلی، بالاتر از ۸ لیتر در صد کیلومتر است؛ بنابراین خودروسازان باید به ازای تولید هر یک از این خودروها یک خودروی فرسوده را اسقاط کنند.
بر این اساس خودروهای سمند LX، سمند سورن، ساندرو اتومات، جک J۵ اتومات، جک S۵ دستی و اتومات، لیفان ۶۲۰، لیفان X۵۰، لیفان X۶۰، آسا، لندمارک، آریزو ۵ اتومات، تیگو دستی و اتومات، پژو ۴۰۵ GLX، پژو ۴۰۵، پژو ۴۰۵ GLX دوگانه سوز، پژو ۴۰۵ ELX، پژو پارس ELX، پژو پارس، پژو پارس دوگانه سوز، MVM ۵۵۰، MVM۵۳۰ دستی و اتومات شامل این مصوبه جدید هیات دولت می‌شوند؛ چراکه مصرف سوخت این خودروها بالای ۸ لیتر در صد کیلومتر است؛ بنابراین خودروسازان در سال آینده باید به‌ازای تولید هر یک از این محصولات یک خودروی فرسوده اسقاط کنند.
حال با توجه به اینکه تولید‌کنندگان نیز همچون وارد‌کنندگان با در نظر گرفتن میزان مصرف سوخت محصولاتشان ملزم به خروج خودروی فرسوده شدند پیش‌بینی می‌شود که هزینه این کار بر دوش مشتری قرار گیرد و خودروهای تولیدی سال آینده از این ناحیه با افزایش قیمت مواجه شوند.اما یکی از نکات قابل‌توجه در مصوبه دولت آن است که خودروهای دارای مصرف سوخت بیش از ۸ لیتر را عمدتا خودروهای قدیمی، ملی و چینی تشکیل می‌دهند. آنگونه که به‌نظر می‌رسد هدف دولت از ورود خودروسازان داخلی به چرخه خروج فرسوده‌ها در راستای افزایش نقش خودروسازان در رویه‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا است. موضوعی که محصولات داخلی یکی از متهمان ردیف اول آن به حساب می‌آیند. در این زمینه چندی پیش نیز علیرضا احمدی معاون حمل‌و‌نقل ستاد مديريت مصرف سوخت در برنامه‌ای تلویزیونی اظهار امیدواری کرده بود سال آینده براساس مصوبه جديد حدود ۱۴۰هزار خودروی فرسوده از سوی خودروسازان داخلی اسقاط شود. رقمی که می‌تواند موجب خروج هرچه سریع‌تر فرسوده‌ها شود.

منبع : دنیای اقتصاد
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک