به گزارش ایران پلاک - فاطمه طاهری نظام‌آباد: با توجه به آمار ارائه شده توسط JATO Dynamics، نیسان قشقایی با فروش ۷۵۱۱۴ دستگاه در اروپا طی سه ماهه اول سال در صدر فروش این کلاس قرار دارد. C-HR با فروش ۳۱۸۸۸ دستگاه در این مدت، بدون شک هم‌رده خودروهایی همچون فورد کوگا (۴۰۰۳۳)، پژو ۳۰۰۸ (۳۷۱۶۳)، رنو قاجار (۲۹۴۷۴) و سئات آتیکا (۲۱۷۰۷) به شمار می‌آید. متیو هریسن، معاون فروش و بازاریابی تویوتا موتورز اروپا، واقع در بروکسل، می‌گوید: «طبق پیش‌بینی‌های شرکت تویوتا، سالانه ۱۰۰ هزار خودروC-HR در اروپا به فروش خواهد رسید و بزودی حجم تقاضا از میزان تولید کارخانه تویوتا در ساکاریای ترکیه فراتر خواهد رفت.» به گفته او، تویوتا تا پایان ماه آوریل ۸۰ هزار قرارداد فروش منعقد کرده است. وی می‌افزاید: «امسال، شرکت تویوتا به راحتی می‌تواند بیش از ۱۰۰ هزار و احتمالاً تا حدود ۱۱۰ هزار خودرو از این مدل در اروپا فروش داشته باشد. برحسب مدت انتظار مصرف‌کننده، ما بیش از ارزش دو ماه (تولید) دستور پرداخت بانکی داریم و به منظور جلوگیری از نارضایتی مشتریان یا افزایش غیرضروری زمان انتظار، مجبور به تخصیص دوباره منابع هستیم.» هریسن می‌گوید: «در طرح اولیه تولید C-HR، ما درباره ظرفیت‌های کمتری نسبت به آنچه هم اکنون وجود دارد، بحث می‌کردیم. اما وقتی طرح نهایی، شیوه اجرا و قیمت محصول به مردم ارائه شد، موجی از اطمینان و اعتماد شکل گرفت، به طوری که همزمان با رونق کلاس کراس‌اوورها، ۱۲ ماه پیش از ارائه محصول به بازار می‌دانستیم میزان تقاضا به طور بالقوه بیش از توان تولیدمان خواهد بود.»
هدف: خریداران جوان‌
حروف C-HR مخفف Coupe High Rider یا کوپه شاسی‌بلند است که کانسپت آن اولین بار در سال ۲۰۱۴ در نمایشگاه اتومبیل پاریس ارائه شد و سپس در نمایشگاه ۲۰۱۶ ژنو به صورت محصول تولید شده به نمایش در آمد. این خودرو با بهره‌گیری از طراحی نوین و جهانی شرکت تویوتا و همچنین بر مبنای آخرین پلت‌فرم تویوتاپریوس تولید شده است. تولید این خودرو به منظور عرضه در اروپا از نوامبر گذشته در ترکیه، بر مبنای همان خطوط تولید دو مدل کرولا و ورسو آغاز شده و ظرفیت تولید کارخانه سالانه از ۱۵۰ هزار به ۲۸۰ هزار خودرو در حال افزایش است. تویوتا C-HR های تولید شده در ترکیه به ایالات متحده آمریکا صادر می‌شود و فروش آنها از بهار امسال آغاز شده است. طراحی منحصر به فرد C-HR باعث شده است تویوتا از آن به عنوان محصولی برای جذب خریداران جوان‌تر در اروپا بهره بگیرد. هریسن می‌گوید: «متوسط سن مشتریان تویوتا ۵۶ یا ۵۷ سال است، یعنی چندین سال بالاتر از میانگین سن خریداران این صنعت.» وی اضافه می‌کند: «نام تجاری تویوتا به دلیل کیفیت، دوام و اطمینان، یکی از معتبرترین نام‌های تجاری به شمار می‌آید و احتمالاً محصولی است که خریداران، اغلب نه به خاطر جذابیت و جوان‌پسندی، بلکه به دلایل منطقی دیگری، آن را انتخاب می‌کنند. البته یکی از رؤیاهای ما در تویوتا، خلق کمی هیجان و جذابیت بیشتر در محصولات است.» هریسن معتقد است: «تویوتا در ایجاد طیف کاملی از انواع کراس‌اوور و شاسی‌بلند از برخی رقبای اروپایی خود عقب‌تر است. تویوتا شرکت قوی و توانمندی است که طی دهه گذشته، بر تولید خودروهایی با پلت‌فرم‌های سنتی و اصلی متمرکز بوده است. اما ناگهان کلاس کراس‌اوورها به سرعت رشد کرد، به طوری که سرعت شکوفایی‌اش ما را هم یک‌مقدار شگفت زده کرد.» به گفته هریسن در مجموعه خودروهای تولیدی تویوتا، فضا برای طراحی کراس‌اوور‌ها و شاسی بلند‌های بیشتری وجود دارد. شرکت در حال حاضر فقط سه مدل از این کلاس در اروپا عرضه می کند؛ یعنی C-HR، RAV4 که خودرویی در اندازه متوسط است و لندکروز فول سایز.» او می‌افزاید: «بین C-HR و لندکروز فرصت‌های بسیار زیادی برای ما وجود دارد و تنها یک محصول، یعنی RAV4، برای پوشش دادن این قلمرو کافی نیست.»
دیزلی در کار نیست
موتور دیزل برای C-HR طراحی نشده است و هریسن می‌گوید: «حدود ۸۰ درصد از خریداران، پیشرانه‌ هیبریدی را انتخاب کرده‌اند.» اگر چه عرضه C-HR افزایش ناگهانی فروش تویوتا در اروپا را در پی داشته، عملکرد شرکت در منطقه‌ی اروپا که شامل بیش از ۵۰ کشور از جمله ترکیه و روسیه می‌‌شود، دچار آشفتگی شده است. در سال مالی ۲۰۱۷ ( منتهی به روز ۳۱ مارس) میزان فروش تویوتا تا ۹۲۴۶۵۰ دستگاه افزایش یافت. مسئولان شرکت معتقدند تمرکز روی پیشرانه‌های هیبریدی بنزینی به جای دیزل این مزیت را به آنها بخشیده است که استانداردهای مرتبط با آلودگی را سخت‌گیرانه‌تر اعمال کنند. البته رسوایی تقلب در گزارش آلایندگی خودرو‌های تولید شده در شرکت فولکس واگن هم در عدم استقبال خریداران از پیشرانه‌های دیزل بی‌تأثیر نبود. با وجود فروش بالای خودرو، عملکرد نمایندگی‌های اروپایی تویوتا از ۷۲٫۴ میلیارد ین (۵۸۳ میلیون یورو) سود عملیاتی در سال گذشته میلادی به ۱۲٫۲ میلیارد ین ( ۹۸٫۳ میلیون یورو) زیان عملیاتی در سال جاری تغییر یافته است. اثرات منفی نوسانات ارز خارجی و فراخوان‌های بازگرداندن خودروهای دارای نقص فنی تویوتا به کارخانه در سراسر جهان در پایان سال نیز از عوامل این زیان بوده‌اند. شعبه اروپایی تویوتا اعلام کرده که تلاش بیشتر در حوزه بازاریابی، افزایش حجم تولید و تسریع در کاهش هزینه، باعث افزایش درآمد عملیاتی شرکت در مقایسه با شرایط مشابه شده است.»
هریسن می‌گوید: «ما سهم خود را در بازار در حال ترمیم حفظ کرده‌ایم و رشد داشته‌ایم. معتقدم ما با معرفی C-HR در حال ورود به مرحله‌ای هستیم که در آن، با رشد واقعی سهام محصول‌محور روبرو خواهیم بود.»
باتوجه به اطلاعات ارائه شده توسط انجمن تولیدکننده خودروی اروپا (ACEA) و بر اساس ثبت‌نام‌های صورت گرفته برای خرید خودروی جدید، در ماه آوریل نام تجاری تویوتا از سهم ۴٫۵درصدی در بازارهای اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا برخوردار بوده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ و در مدت مشابه، این سهم ۴ درصد بوده است. فروش این شرکت در این دوره با رشد ۱۷ درصدی به ۲۴۵۰۷۲ رسید. بر اساس آمار ارائه شده از ACEA، تویوتا به نسبت دیگر برند های آسیایی، بالاترین سهم از بازار اروپا را در دست دارد – یعنی بیشتر از نیسان با ۹/۳ درصد، هیوندا با ۲/۳ درصد و کیا با ۳ درصد.
منبع : دنیای خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک