به گزارش ایران پلاک ،کشور ما در سال‌های گذشته روند رو به رشدی را در صنعت خودرو پشت سرگذاشته است. برنامه‌ها و سیاست‌های جامع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت یازدهم برای خودروسازان در نظر گرفته شد تا این صنعت با اهمیت بتواند روزهای خوشی داشته باشد و نه‌تنها در بحث تولید و فروش داخلی خودروها، بلکه به فکر صادرات هرچه بیشتر نیز باشد. با توجه به برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان تکلیف خود را متوجه شدند. رویکرد مجموعه مدیریتی خودروسازان به سمت اجرایی کردن برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارائه برنامه‌های خود برای آینده در حرکت است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم به محض تشکیل، چند طرح را برای خودروسازان اجرایی کرد. گام نخست امضای قراردادهای جوینت‌ونچر بر پایه کسب بیشترین منفعت و بهره‌برداری برای صنعت خودرو بود. در این زمینه گروه‌ خودروسازی ایران‌ خودرو با همکاری و سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت پژوی فرانسه، شرکت مشترک ایکاپ را تاسیس کرد. تولید چند محصول و استفاده از پلت‌فرم خودروهای مشترک به منظور ساخت خودروهای مستقل ازجمله برنامه‌های ایران‌ خودرو در اجرای این قرارداد است. ضمن اینکه افزایش استاندارد و کیفیت خودروهای قدیمی و همچنین افزودن آپشن‌های جدید مانند گیربکس اتوماتیک به برخی مدل‌ها مانند پژو ۲۰۷i از دیگر ویژگی‌های قرارداد با پژو است. ایران‌خودرو با این کار موجب انتقال تکنولوژی ساخت برخی فناوری‌ها که در کشور وجود ندارند یا در مراحل ابتدایی قرار دارند، می‌شود. همچنین از دیگر نتایج این قرارداد می‌توان به صادرات محصولات و راهیابی به بازارهای جدید اشاره‌ کرد. به عقیده بسیاری از کارشناسان با شروع صادرات این خودروهای تولیدمشترک، پای ایران‌خودرو به بازارها و کشورهایی که پیش از این به هر دلیلی نتوانسته بود در آنجا حضور داشته باشد، باز خواهد شد و در بحث تامین قطعات نیز تا دو، سه سال آینده شاهد رشد بسیار خوبی خواهیم بود.
گام نخست برای خودروساز شدن از سوی ایران‌ خودرو بسیار محکم برداشته شده است. برای این‌که به یک خودروساز به معنای واقعی تبدیل شویم باید به طراحی خودرو هم بپردازیم. به همین منظور گام مکملی از سوی ایران‌ خودرو در نظر گرفته‌ شد که شامل دو قسمت می‌شود؛ بخش نخست شامل طراحی است و با کمک خارجی‌ها انجام می‌شود، یعنی بخشی از مدیریت کلان طراحی را خارجی‌ها انجام دهند و طراحی اجزا برعهده شرکت ایران‌ خودرو باشد. گام انتهایی این است که به‌صورت کامل طراحی و تولید توسط ایران‌ خودرو انجام شود، یعنی یک طراحی رقابت‌پذیر را در ایران انجام دهیم.
در برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رسیدن به مرحله‌ای که بتوانیم نام خودروساز را برای خود برگزینیم، سه گام بلند باید طی شود. شرکت‌ایران‌ خودرو از این سه گام بلند، دو گام را برداشته است. قرارداد ۱۰ جانبه ایران‌ خودرو در گام‌ دوم قرار می‌گیرد. مثال مربوط به گام نخست قرارداد ایکاپ بود و در زیرمجموعه جوینت‌ونچر قرار می‌گرفت. گام دوم طراحی خودرویی بود که در مالکیت شرکت ایرانی قرار بگیرد. باید در این زمینه حداکثر استفاده از امکانات داخلی فراهم باشد. البته این قرارداد ۱۰‌جانبه، هنوز جوانب دیگر هم دارد و شرکت‌های دیگر هم می‌توانند وارد این قرارداد با اهمیت شوند.
به همین دلیل باید کارهای سنگینی انجام و یک قرارداد موفق شود. انجام قرارداد جوینت‌ونچر ایکاپ با پژو بسیار ساده‌تر از انجام قرارداد طراحی پلت‌فرم از طریق کنسرسیوم ۱۰‌جانبه است، چراکه سطح بالاتری از همکاری و دانش را لازم دارد.
با به نتیجه رسیدن این قرارداد، تا ۵سال آینده خودروهای ایرانی باکیفیت تولید خواهد شد و با تجربه‌ای که ایران‌خودرو در سال‌های گذشته از صادرات به دست آورده است و همچنین با افزایش دانشی که از طریق صادرات خودروهای مشترک با پژو به دست خواهد آورد، دیری نخواهد پایید که شاهد حضور خودروهای کاملا ایرانی در خیابان‌های اروپا و آسیا باشیم. آرزویی که تا چند سال پیش امری محال بود، امروز توسط ایران‌ خودرو در حال تبدیل شدن به واقعیت است.
به نظر می‌رسد گام سوم و نهایی را که طراحی و تولید پلت‌فرم و یک خودرو صددرصد ایرانی است، ایران‌ خودرو برخواهد داشت. آینده پیش‌روی صنعت خودرو و به ویژه گروه خودروسازی ایران‌ خودرو بسیار روشن است. رویای خودروساز شدن را ایران‌خودرو با جدیت پیگیری می‌کند تا در آینده‌ای نه‌چندان دور کشور ما به داشتن خودروهایی با برند ملی افتخار کند.
منبع : اخبار خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک