به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ،اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی بود که خوزه مانوز به عنوان مدیر ارشد عملیاتی شرکت نیسان‌موتور معرفی شد که این انتصاب او را مسئول حضور و عملکرد این برند در اقصی نقاط دنیا می‌کند. مانوز با حفظ سمت قبلی خود به عنوان مدیرعامل نیسان‌موتور آمریکای‌شمالی این مسئولیت را عهده‌دار شده است. شغل قبلی او نظارت بر فعالیت‌های شرکت در ایالات‌متحده، کانادا و مکزیک را شامل می‌شود که او را در تماس دائم با مسائل روزمره در حوزه بازاریابی و فروش، روابط با نمایندگی‌های فروش، تولید، کنترل هزینه‌ها، طراحی خودروها و برنامه‌ریزی تولید در بزرگ‌ترین بازار نیسان قرار می‌دهد. مانوز ۵۱ ساله هفته گذشته در حاشیه نمایشگاه خودرو نیویورک با خبرنگاران به گفت‌وگو نشست و به سوالات آنان پاسخ داد.
۳۱ مارس (۱۱ فروردین ۹۶) ضرب‌الاجل طرح چندساله کاری کارلوس گون بود که بر دستیابی نیسان به سهم ۱۰درصدی از بازار ایالات‌متحده اصرار داشت. آیا از نتایج طرح او رضایت دارید؟
رسیدن به این سهم کار بزرگی بود اما هرگز نگفته بودیم رسیدن به آن بالاترین هدفی است که داریم. همانطور که گون گفته بود باید به تلا‌ش‌های‌مان ادامه دهیم. ما حتی نزدیک جایی که باید باشیم هم نیستیم و جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد.
بزرگ‌ترین دستاوردهای نیسان در سال گذشته چه بوده است؟
شماره یک در این فهرست سقف تولید است. ما با Rogue در داغ‌ترین بخش بازار به خصوص از رهگذر همکاری با فیلم «جنگ ستارگان» به نتایج خوبی دست پیدا کردیم. آماندا، پث‌فایندر جدید و تایتان جدید را روانه بازار کردیم و درست در زمانی که بازار از خودروهای سواری به سمت پیکاپ‌ها گرایش پیدا کرده این اقدامات در درست‌ترین زمان‌ها صورت گرفته است.
توانستیم با مدل‌های متعارف تولیدی‌مان مثل ورسا، سنترا و آلتیما عملکرد مناسبی داشته باشیم که دست بر قضا در بازار کاملا رقابتی اتفاق افتاد. ماکسیما هم به همین سیاق برای ما خیلی خوب کار کرده است. این ملغمه‌ای متعادل است اما همچنان در بخش خودروهای سواری و پیکاپ‌ها با کمبود و خلاء مواجه هستیم.
کار دیگری که کردیم ایجاد انعطاف در تولید با وجود محدودیت‌ها و مشکلات زیاد از جمله سه شیفته بودن فعالیت واحدهای تولیدی و فعال بودن واحدهای دیگر در اکثر روزهای تعطیل سال بود. به رغم همه این مشکلات واحدهای تولیدی در ساماندهی فرایند تولید و به خصوص تغییر خطوط تولیدی از سواری به پیکاپ به خوبی عمل کردند. به گمان من در این بخش عملکرد ما در قیاس با دیگران به مراتب بهتر بوده است.
در مدت زمانی کمتر از یک‌سال نیسان از تمرکز بر آلتیما به عنوان پرتیراژترین محصولش به جهش تولید Rogue به عنوان برجسته‌ترین محصول خود رسید. این قطعا نتیجه برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت بوده است.
مسلما همین‌طور است. این هرچند تغییری راهبردی بود اما یک ضرورت هم به شمار می‌آمد چرا که شاهد افول بازار صندوق‌دارها بودیم. ما قبلا هم چنین تجربه‌ای داشته‌ایم.
چندسال پیش در اروپا همین اتفاق با قشقایی افتاد که محبوبیت زیادی در بازار آنجا کسب کرد و به موتور محرکه برند تبدیل شد.
این نقطه بازگشتی برای برند در اروپا بود. ما فرصت را به درستی شناسایی کردیم و از آن به خوبی بهره گرفتیم. در ایالات‌متحده وضع در مورد Rogue به همین منوال است. ما شاهد افزایش تقاضا برای آن بودیم اما اگر قرار باشد صادقانه بگویم، هرگز گمان نمی‌کردیم این اتفاق با چنین سرعتی بیفتد. استقبال از Rogue به شکلی بی‌سابقه بود و ما تمام توان خود را معطوف اطمینان از این مساله کرده‌ایم که تامین این محصول با تقاضا هماهنگ خواهد بود.
آیا نیسان با کنار آمدن با سطح اتکایی که اکنون بر Rogue دارد مشکلی ندارد؟
ما ماه‌های متوالی شاهد آن بوده‌ایم که این خودرو پرفروش‌ترین محصول ما در بازار ایالات‌متحده بوده و حتی گوی سبقت را از پیکاپ‌ها ربوده است. تنها در یک ماه ۴۰ هزار دستگاه از این محصول را فروخته‌ایم اما پاسخ مختصرو مفید به سوال شما این است که چرا با این مساله مشکل داریم. اصلا برای نیسان خوب نیست که تا این حد متکی به یک محصول باشد. ما باید ستاره‌های دیگری هم داشته باشیم. به شما دلیلش را هم می‌گویم. وقتی من در ابتدا مدیریت بازار مکزیک را داشتم تنها یکی از خودروهای ما – تسورو- در بین ده خودروی پرفروش بازار آنجا بود. ما متکی به این محصول بودیم. با این حال سعی کردیم به سوی تحقق این هدف برویم که به جای یک خودرو ۵ یا ۶ خودرو در فهرست ده خودروی پرفروش محلی داشته باشیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ما در حال حاضر برند پیشروی بازار خودروی مکزیک هستیم و درست طی همین ماه قرار است به فروش تسورو پایان دهیم در حالی که هیچ خللی به جایگاه برتر ما در بازار وارد نخواهد آمد. باید سهمی بیشتر در فهرست ده خودروی پرفروش بازار داشته باشیم.
چقدر زمان می‌برد تا رویکردی محلی‌تر به فروش و بازاریابی منطبق با اظهارات اخیرتان داشته باشید؟
این فرایندی زمان‌بر و دنباله‌دار است. این تصمیم سه سال پیش گرفته شده و مقرر شد اجرای آن از ۵ منطقه در آمریکا به هشت منطقه افزایش یابد. برای تحقق این هدف باید انعطاف‌پذیری بیشتری به ساختارهای تولید و فروش بدهیم.
برخی منتقدان می‌گویند بهبود آمارهای فروش نیسان در ماه‌های اخیر ناشی از فروش‌های ناوگانی بوده است. آیا نیسان پاسخی برای این ادعا دارد؟
طی شش سال اخیر عملکرد نیسان درتمامی دنیا ۳۶درصد رشد داشته است. در آمریکای‌شمالی طی این دوره رشد ما ۸۲درصد بوده و در ایالات‌متحده به تنهایی ۹۷درصد بوده است. این هدف با سرمایه‌گذاری‌های جدید در ایالات‌متحده و تولید خودروی بیشتر در این کشور محقق شده است. اگر سوال این باشد که آیا فروش‌های ناوگانی به کسب این دستاورد کمک کرده یا نه قطعا می‌گویم موثر بوده اما همه موفقیت ما ناشی از دلارهای حاصل از فروش ناوگانی نبوده است.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک