به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ،تغییرات تکنولوژیک به سرعت در جهان در حال اتفاق است. فناوری و تکنولوژی‌هایی که تا دیروز موجب حیرت‌مان می‌شدند، امروزه و با فناوری‌های جدید دیگر به شوخی تبدیل شده‌اند. پیشرفت ارتباطات از تلگراف به تلفن و موبایل، استفاده از سیم‌های مسی و تبدیل آن به فیبر نوری، آنالوگ به دیجیتال و … همگی بخشی از یک تغییر بزرگ در جهان هستند. روز‌به‌روز فناوری به سمت کم‌هزینه‌ و کارآمدتر شدن پیش می‌رود. شاید روزی سیم‌های مسی ارزش بالایی داشتند و قیمت را برای مصرف‌کننده بالا می‌بردند، اما امروزه دیگر فیبرهای نوری هزینه را پایین و کیفیت کار را بالا برده‌اند. این الگو تقریبا در هر صنعتی در حال اجرا بوده و سبب تحول و انقلاب در بیشتر صنایع شده است.
اما به گفته کارشناسان در حال حاضر، در آغاز چنین انقلابی در صنعت خودرو هستیم. به گفته کارشناسان این بخش بزرگ‌تر از انقلاب چهارم صنعتی است. شاید به همین دلیل است که خودروسازان بزرگ و قدیمی احساس خطر کرده‌اند و به دنبال تغییرات بنیادین در ساختار خود هستند و هر روز شاهد انتشار خبری مبنی‌بر اخراج مدیرعامل یک خودروساز بزرگ و قدیمی هستیم. در گذشته کمتر پیش می‌آمد که مدیرعامل شرکت‌های خودروسازی در مدت کمی از مدیریت خود اخراج شوند، اما امروز سیاست‌گذاران خودروسازان برتر خارجی به این نتیجه رسیده‌اند که برای ماندن در بازار خودرویی جهان که روز‌به‌روز هوشمند می‌شود، چاره‌ای جز تغییرات گسترده‌ ندارند.
با وجود شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل و تسلا،‌همچنین حرکت خودروسازان به سمت تولید خودروهای هوشمند و البته برقی، دیگر شرایط برای غول‌های خودروسازی خارجی بسیار سخت شده است. اما خودروسازی در سراسر جهان با چه چالش‌هایی رو‌به‌رو است. در این خصوص خودروسازان داخلی کشور چه کارهایی انجام داده‌اند و برنامه آنها برای آینده چیست؟ چرا‌که خودروسازی کشور هنوز به الزامات و فناوری‌های اولیه مانند تولید گیربکس‌ اتوماتیک نیز دست نیافته است. پس چگونه می‌تواند در جهانی که به سمت تولید خودروهای برقی و هوشمند در حرکت است، رقابت کند؟
چالش اصلی این روزهای خودروسازان برتر جهانی، تولید خودروهای برقی با باتری‌هایی بسیار بادوام است. چالش‌های زیست محیطی استفاده از سوخت‌های فسیلی، خودروسازان را برآن داشته است تا تولید خودروهای برقی را در چند سال آینده گسترش دهند و جایگزین خودروهای با سوخت فسیلی کنند. در کشور ما هنوز هم کار جدی برای تولید خودروهای برقی شکل نگرفته است. شاید جدی‌ترین کاری که تاکنون انجام شده است، قرارداد ده‌جانبه ایران‌خودرو با شرکت‌های خارجی و البته دو دانشگاه داخلی باشد. در این قرارداد مقرر شده است که روی پلت‌فرم تولید شده و با همکاری دو دانشگاه امیرکبیر و صنعتی شریف خودروهای برقی تولید شود. البته تولید پلت‌فرم تا دو سال و نیم دیگر انجام خواهد شد. بیشتر خودروسازان جهان در برنامه‌های خود تولید گسترده خودروهای برقی را تا سال ۲۰۲۰ یعنی تقریبا تا دو سال و نیم دیگر مد نظر دارند. هرچند شاید بسیار خوش‌بینانه باشد اما می‌توان با برنامه‌ریزی و همچنین جدیت و تداوم همکاری در این قرارداد ده‌جانبه، کشورمان نیز بتواند خودرویی برقی و به‌روز را تا سال ۲۰۲۰ طراحی کند و بسازد.
در همین زمینه مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت، معدن و تجارت اتاق بازرگانی تهران به روزنامه «دنیای‌ خودرو» می‌گوید: «با توجه به معضلات شهری نظیر ترافیک و همچنین مساله بسیار مهم آلودگی‌های زیست‌محیطی، لزوم استفاده از خودروهای برقی اجتناب‌ناپذیر است.»
وی با بیان اینکه خودروسازان کشور باید به سمت تولید خودروهای برقی حرکت کنند، می‌افزاید: «خودروسازان کشور تقریبا کار خاصی در این زمینه انجام نداده‌اند. واردات خودروهای برقی و هیبرید‌ جبران کم‌توجهی خودروسازان در این بخش بوده است. البته ظاهرا خودروسازان داخلی به فکر تولید این خودروها افتاده‌اند که امیدواریم در چند سال آینده شاهد حضور هرچه بیشتر خودروهای برقی در خیابان‌ها باشیم. چرا‌که شهری مانند تهران، نیازمند خودروهای برقی، چه سواری و چه خودروهای عمومی نظیر اتوبوس‌های برقی است.» پورقاضی با اشاره به حمایت همه‌جانبه بسیاری از کشورهای خارجی از تولید خودروهای برقی می‌گوید: «در بسیاری از کشورها، دولت‌ها یارانه‌‌های بسیار بالایی برای تولید خودروهای برقی در اختیار خودروسازان قرار می‌دهند که نشان از اهمیت این خودروها دارد. با توجه به بالا بودن قیمت این خودروها، دولت‌ها سعی می‌کنند با پرداخت یارانه‌های بالا، مردم را به خرید این خودروها علاقه‌مند کنند.»
وی با تاکید بر نقش دولت‌ها در فراگیر شدن خودروهای برقی اظهار می‌کند: «در کشورمان هم دولت باید با اعمال سیاست‌های حمایتی نسبت به افزایش استفاده از این خودروهای به اصطلاح پاک زمینه‌سازی کند. دولت باید زیرساخت‌های مناسب برای این فناوری مهم آینده‌ساز را فراهم کند و به وسیله مشارکت‌های خارجی با شرکت‌های برتر در زمینه ساخت جایگاه‌های شارژ این فناوری را در کشور گسترش دهد.»
پورقاضی با بیان اینکه آینده در اختیار خودروهایی با سوخت پاک است، گفت: «به هرحال تا چند سال آینده این خودروها خواسته یا ناخواسته، افزایش پیدا خواهند کرد. بهتر است قبل از وقوع مشکلات بیشتر نسبت به ساخت زیرساخت‌ها اقدام کرد. البته خودروسازان داخلی نیز باید هرچه سریع‌تر برنامه‌های خود را برای تولید این خودروها اعلام کنند. در این بخش خودروسازان نیازمند حمایت‌ دولت هستند.»
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک