به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ،شاید روزی تصور خودروهای خودران‌ و بدون کنترل انسا‌ن‌ها بسیار سخت بود و فقط آن‌ها را در فیلم‌ها و انیمیشن‌های علمی و تخیلی می‌توانستیم ببینیم. اما امروز با جهشی که در علم رخ داده است، دیگر تصور بسیاری از وسایل نقلیه مانند خودروهای خودران و درآینده هلی‌کوپتر و هواپیماهای شخصی خودران سخت و دور از انتظار نیست. جهان به سرعت به سمت فناوری‌های جدید با بیشترین امکانات و با کمترین میزان زحمت برای انسا‌ن‌ها در پیش است. فناوری‌های جدید تماما به سمتی حرکت می‌کنند تا کار انسان و خطای انسانی را کاهش دهند.
شرکت‌های پیشرو در فناوری خودران
فناوری خودروهای خودران نیز در همین زمینه در حال پیشرفت و تکمیل هستند. آزمایش‌ها روی خودروهای خودکار از سال ۱۹۲۰ آغاز شد و هرچند در برخی زمان‌ها کار روی این خودروها متوقف یا کند شده اما ادامه داشته است. در ابتدای دهه ۸۰ میلادی تحقیقات مستقل و البته امیدوار‌کننده‌ای در دانشگاه کارنگی ملون پنسیلوانیا که یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است، انجام شد. در ادامه همین تحقیقات شرکت مرسدس‌بنز و دانشگاه مونیخ آلمان نیز دستاورد‌های مهمی کسب کردند. کار توسعه و ساخت خودران‌های نمونه در سال‌های اخیر و توسط شرکت‌های بزرگی مانند مرسدس‌بنز، جنرال‌موتورز، تویوتا، آئودی، ولوو، دانشگاه پارما، آکسفورد و البته شرکت گوگل که یک شرکت فناور رایانه‌ای است، ادامه
پیدا کرد.
شهرهای پیشرو استفاده از خودروهای خودران، ۴ ایالت نوادا، فلوریدا، کالیفرنیا و میشیگان هستند. این چهار ایالت در سال ۲۰۱۳ قانون استفاده از خودروهای خودران را تصویب کردند. در اروپا نیز کشورهای بلژیک، فرانسه، ایتالیا و انگلیس در حال کار و برنامه‌ریزی روی سیستم حمل‌و‌نقل برای ورود خودران‌ها به خیابان‌ها هستند.
مسیریابی به سبک خودروهای بدون راننده
خودروهای خودران برای مسیریابی و همچنین شناسایی محیط اطراف خود از روش‌های مختلفی ازجمله رادار، نور لیزر و GPS از روش‌هایی است که این خودروها استفاده می‌کنند. سیستم‌های کنترل پیشرفته، اطلاعات را دریافت می‌کنند و با تجزیه و تحلیل به شناسایی مسیرهای مناسب کمک می‌کنند.
همه مزیت‌های یک خودروی خودران
ازجمله مزایای بالقوه خودروهای خودکار کاهش قابل‌توجه در برخوردهای ترافیکی و هزینه‌های مربوط به تصادفات است و همین مساله باعث کاهش نیاز به بیمه خواهد شد. ضمن اینکه مزایای دیگری نیز برای خودران‌ها تعریف می‌شود، از جمله ایجاد راحتی برای مسافران و فراغت آن‌ها از رانندگی، مصرف سوخت کمتر و بهینه و همچنین کاهش قابل‌توجه پارکینگ آن‌هم در فضای شهری پرترافیک امروز که کمبود پارکینگ و جای پارک از عمده مشکلات آن است. شرکت مشاوره مک‌کینسی تخمین زده است استفاده گسترده از وسایل نقلیه مستقل می‌تواند باعث حذف ۹۰درصد تمام تصادفات خودرو در ایالات متحده و جلوگیری از ورود خسارت ۱۹۰میلیارد دلاری به آمریکا و هزینه‌های مربوط به سلامت سالانه و نجات جان هزاران نفر شود.
از بین بردن شغل رانندگی و نگرانی راننده‌ها
تا زمان استفاده همه‌جانبه از این فناوری‌ها همچنان زمان نیاز است. چراکه استفاده از این خودران‌ها با موانع بسیاری رو‌به‌رو است. ازجمله موانع اصلی برای استفاده گسترده از وسایل نقلیه خودران، علاوه‌بر چالش‌های فناوری، اختلافاتی محسوب می‌شود که در زمینه مسئولیت ایجاد شده است. این موضوع در کنار موانعی چون مقاومت افراد نسبت به کنترل و جریمه‌های مربوط به این خودروها، نگرانی مصرف‌کنندگان درخصوص ایمنی خودروهای بدون راننده، اجرا و ایجاد قوانین و مقررات جدید دولتی برای این خودروها، خطر از دست دادن حریم خصوصی، نگرانی بابت هک و به دست آوردن کنترل خودران‌ها و انجام عملیات تروریستی، سد راه توسعه همه‌جانبه این خودروها شده است. ضمن اینکه بسیاری از مردم نگرانی‌هایی درباره گسترش این‌گونه خودروها دارند که باعث از بین رفتن مشاغل مربوط به رانندگی خودرو می‌شود.
الزامات استفاده از یک خودروی بدون رانندهدر سال ۲۰۱۶ یک سیستم طبقه‌بندی در شش سطح مختلف برای خودران‌ها به تصویب رسید. این سیستم طبقه‌بندی‌شده بر میزان دخالت راننده در کنترل خودروهای خودران توجه و تمرکز دارد.
برای مثال می‌توان کروز‌کنترل تطبیقی را در این خودروها تعبیه کرد که در آن راننده بتواند کنترل خودرو را در هر زمان به دست آورد. همچنین در سطح دیگر از این مصوبه، راننده باید در هر زمان که سیستم خودرو نتواند شتاب، ترمز و فرمان را هدایت کند، کنترل خودرو را به دست بگیرد. به‌طور کلی در این شش سطح استاندارد خودرو، راننده تنها زمانی می‌تواند با خیال راحت به دیدن فیلم و خواندن کتاب بپردازد.
عرضه خودران‌های خودروسازان برتر تا سال ۲۰۲۰
پیش‌بینی کارشناسان برای آینده خودروهای خودران بسیار خوش‌بینانه است. آن‌ها معتقد هستند تا سال ۲۰۲۰ تقریبا همه تولیدکنندگان بزرگ صنعت خودرو یک خودروی خودران را به بازار عرضه خواهند کرد.
در حال‌حاضر بسیاری از شرکت‌های بزرگ خودروسازی نظیر تویوتا، فولکس‌واگن، نیسان و… در حال آماده‌سازی ساخت و عرضه خودران‌های خود هستند. البته هنوز هم ایراد‌های فراوانی به این خودروها وارد است اما با جدیتی که خودروسازان برای ساخت این خودروها دارند و برای عقب نماندن از یکدیگر، در آینده شاهد خواهیم بود مشکلات مربوط به خودران‌ها کمتر شود.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک