به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ،رئیس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید:« برخی صاحبان خودرو بنا به‌دلایلی، ایربگ خودروی خود را غیرفعال می‌کنند و مقصر اصلی به خطر افتادن جان راننده و سرنشینان خودرو هنگام تصادف آنها هستند، نه خودروساز.»
ایربگ یا کیسه هوای جاسازی‌شده در خودروها یکی از آپشن‌های مهم برای خریداران خودرو است. هنگام تصادف، به جای این که سر و بدن راننده و سرنشینان خودرو با قسمت‌های سخت مانند داشبورد، فرمان و شیشه‌ها برخورد کند، با بالشی نرم که پر از هواست و به نوعی نقش حفاظتی را برعهده دارد، برخورد می‌کند.
در بعضی تصادف‌ها با وجود این که خودرو ایربگ داشته است اما هنگام تصادف کار نکرده و باعث کشته یا مجروح شدن راننده خودرو و سرنشینان آن شده است.
به گفته کارشناسان، برخی مصرف‌کنندگان خودرو برای جلوگیری از تحمیل هزینه اضافی به‌خصوص داخل شهر، ایربگ‌های خودروی خود را غیرفعال می‌کنند که این کار هنگام وقوع حادثه مشکل‌ساز می‌شود. در صورتی که ایربگ به هر دلیلی در تصادف حادثه‌ساز یا یک برخورد ساده باز شود، هزینه جمع کردن آن و بازگشت به شرایط قبل بسته به نوع خودرو متفاوت است و می‌توان گفت از ۵۰۰ هزار تا بیش‌ از ۱۰ میلیون تومان متغیر است.
خاموش کردن ایربگ اشتباه است
در این باره احمد نعمت‌بخش، رئیس انجمن خودروسازان به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «متاسفانه برخی دارندگان خودرو هنگام رانندگی ایربگ‌های خودروی خود را غیرفعال می‌کنند، در حالی که یکی از آپشن‌های مورد نظر خریداران خودرو، داشتن ایربگ برای امنیت جان راننده و سرنشینان خودرو است. به نظر می‌رسد یکی از دلایل غیرفعال کردن ایربگ‌ها جلوگیری از هزینه‌های اضافی است. البته به نظر من هیچ چیز مهم‌تر از جان خود راننده و سرنشینان خودرو نیست. بنابراین بهتر است دارندگان خودرو ایربگ‌های خود را خاموش نکنند.»
این آپشن یکی از مواردی است که هنگام خرید خودرو روی قیمت موثر است و بر ارزش آن می‌افزاید و این افزایش قیمت، به‌منظور ارتقای امنیت است.
رئیس انجمن خودروسازان در ادامه توضیح می‌دهد: «ایربگ یا کیسه هوا جزو ایمنی خودرو است و قبل از تحویل به خریداران حتما کنترل می‌شود اما وقتی مصرف‌کننده آن را خاموش و فقط در موارد خاص از آن استفاده می‌کند، دیگر خودروساز مقصر اتفاقی که برای او می‌افتد، نیست.»
وی درباره خاموش بودن ایربگ خودرو هنگام تصادف می‌گوید: «هنگامی که تصادف رخ می‌دهد و ایربگ‌های خودرو هم خاموش باشند، دیگر خودروساز مقصر نیست، بلکه عامل انسانی یعنی راننده خودرو در این حادثه نقش داشته است.
ضمن این که بر اساس قانون زمانی که پلیس در صحنه تصادف حاضر می‌شود، موظف است فعال یا غیرفعال بودن ایربگ‌های خودرو را نیز بررسی کند. اگر ایربگ‌های خودرو روشن باشد اما هنگام تصادف عمل نکرده باشد، خودروساز مقصر اصلی اتفاق رخ‌داده برای راننده و سرنشینان خودرو است.»
نعمت‌بخش درباره فرهنگ استفاده از ایربگ در بین صاحبان خودرو توضیح می‌دهد: «قبل از هر چیز استفاده از ایربگ خودرو بستگی به نوع خودروی مورد‌استفاده دارد. بدین معنا خودرویی که استفاده می‌کنند دارای ایربگ است یا خیر؟ در مواردی که خودرو ایربگ دارد اما مصرف کنندگان خودرو آن را غیرفعال کرده‌اند، باید دارندگان به این موضوع دقت کنند چیزی بالاتر از سلامتی آنها و سرنشینان خودرو وجود ندارد. بنابراین رسانه‌ها نقش زیادی دارند تا فرهنگ اهمیت استفاده از ایربگ را برای مصرف‌کنندگان خودرو جا بیندازند تا صاحبان خودرو ایربگ خودروهای خود را خاموش نکنند و هنگام وقوع حوادث از آن استفاده کنند.»
مجازات در کمین سازندگان ایربگ غیراستاندارد
اما در برخی موارد با وجود آنکه ایربگ خودرو فعال بوده اما هنگام وقوع تصادف عمل نکرده و این امر منجر به اتفاق‌های ناگواری برای راننده و سرنشینان خودرو شده است.
علی نجفی‌توانا، حقوقدان و جرم‌شناس با اشاره به این که ایربگ خودرو یکی از اسباب مهم محافظت از سرنشینان خودرو است، به «دنیای خودرو» می‌گوید: «اگر ایربگ‌های خودرو به علت جنس نامرغوب، نامطلوب بودن ساخت یا نصب غیراستاندارد هنگام تصادف عمل نکند و موجب ضرب‌و‌جرح راننده و سرنشینان خودرو یا فوت آنها شود، سازنده، نصب‌کننده یا مدیر کارخانه خودروسازی و شرکت در کنار سایر اسباب، مسئولیت کیفری و حقوقی دارند، بنابراین قابل مجازات و تعقیب هستند.»
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک