به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در صنعت خودروی برزیل منافع بسیاری را در آینده برای سرمایه‌گذاران به همراه خواهد داشت. همچنین پیش‌بینی می‌شود صنعت خودرو در برزیل در آینده نه چندان دور به دلیل چند اتفاق اساسی جایگاه بهتری را به دست خواهد آورد. یکی از این رویدادها جام‌جهانی سال ۲۰۱۴ بود که در این کشور برگزار شد که حمل‌ونقل این کشور را متحول و نیاز به خودروهای پیشرفته، صنعت را دگرگون کرد و فرصت بزرگی را در اختیار سرمایه‌گذاران این بخش قرار داد.
از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود صنعت کشاورزی و دیگر صنایع وابسته و صنعت معدن چند سال آینده در این کشور گسترش پیدا کند که نیاز به خودروهای کشاورزی و فروش خودروهای باری را ۶ تا ۷ درصد افزایش می‌دهد.
ایجاد ۵/۱ میلیون شغل در صنعت خودرو
صنعت خودرو در برزیل در سال‌های اخیر و تا سال ۲۰۱۰ با رشدی خیره‌کننده مواجه شد. به‌طوری که تا پایان سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای این کشور درآمد ایجاد کرد و در مجموع ۵/۱ میلیون شغل برای برزیل به‌وجود آورد. این آمار باعث شد تا برزیل در آن سال به رتبه چهارم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودرو تبدیل شود.
افزایش تولید خودروهای سواری
تولید خودرو در برزیل با ۱۷٫۱ درصد رشد از ۲۰۴ هزار دستگاه خودرو در فوریه سال ۲۰۱۷ به ۲۳۴هزار دستگاه در مارس سال جاری دست یافت. این دومین ماه متوالی افزایش تولید خودروهای سواری برای این کشور محسوب می‌شود. عدد رشد در ماه قبل از آن ۱۴٫۵ درصد بوده است. این در حالی است که تولید کامیون‌ و اتوبوس‌ در این کشور کاهش یافته و به ترتیب کامیون‌ها از ۱۸٫۶ به ۱۲ درصد و اتوبوس‌ها از ۲۴٫۲ به ۲۷ درصد رسیده‌اند.
در مقایسه با یک سال گذشته تولید خودرو در این کشور ۱۸٫۱ درصد افزایش یافته است. این کشور در فاصله زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۷ به‌طور متوسط بیش از ۱۰۵هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که بیشترین تولید آن با ۳۵۲۵۳۱ هزار دستگاه مربوط به ماه آوریل ۲۰۱۳ و کمترین آن با ۲هزار دستگاه مربوط به فوریه سال ۱۹۵۷ می‌شود.
قدیمی‌های بازار خودروی برزیل
این دو شرکت تقریبا بازار اصلی و غالب برزیل را تا اوایل دهه ۹۰ میلادی در اختیار داشتند، هرچند شرکت‌های مطرح خودروسازی از جمله تویوتا و فولکس‌واگن از قدیمی‌های بازار برزیل محسوب می‌شدند. تویوتا در سال ۱۹۵۸ به تولید خودروهای لندکروزر خود که از محبوبیت بالایی در جهان برخوردار هستند، پرداخت. همچنین در سال ۱۹۵۹ فولکس‌واگن هم به تولید خودروهای معروف به قورباغه‌ای در برزیل پرداخت.
فیات و فولکس‌واگن سردمداران بازار برزیل
تا پایان سال ۲۰۱۲ شرکت‌های فیات، فولکس‌واگن و جنرال‌موتور برزیل به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در بازار خودروی این کشور داشتند. فورد، رنو، هوندا و پژو از دیگر شرکت‌هایی هستند که در سال‌های اخیر در بازار خودروی برزیل سهم قابل‌توجهی کسب کرده‌اند.
آغاز جهش خودروسازان برزیل در دهه ۹۰
در سال‌های آغازین دهه ۹۰ میلادی بود که برزیل درهای بازار خود را به روی دیگر خودروسازان جهانی باز کرد تا رفته‌رفته شاهد حضور چشمگیر و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر خودروسازان مطرح در برزیل باشند. بعد از در پیش گرفتن این سیاست‌ بود که شرکت‌های نیسان، رنو، پژو، سیتروئن، هوندا، هیوندای، میتسوبیشی، کرایسلر و آئودی وارد بازار برزیل شدند. تمام این خودروسازان بازار برزیل را با پتانسیل عظیمی ارزیابی می‌کردند که می‌تواند تجارت آن‌ها را در این کشور پابرجا نگه دارد.
مونتاژ خودرو و تحول در اقتصاد
بازار برزیل از نظر تعداد مشتریان صنعت خودرو، بازار بزرگی به حساب می‌آید. در حال حاضر صنعت خودروی این کشور به سمت مونتاژ و تولید خودروهای فرمولا وان حرکت و این صنعت را به کمک بزرگی برای بخش اقتصادی برزیل تبدیل کرده است. جهانی‌شدن خودروسازی، صنعت این کشور را با دگرگونی‌های فراوانی روبه‌رو کرد.
تغییر بزرگ در ساختار سیاست‌های سرمایه‌گذاری
دولت برزیل هیچ مانعی را بر سر راه پیشرفت این صنعت قرار نداد. از این رو با جذب سرمایه‌های خارجی بیشتر در این بخش، دولت ابتکار عمل بیشتر به خرج داد و اصلاحاتی را در سطح اقتصاد کلان ایجاد کرد. دولت این کشور با نگاه به جذب سرمایه‌گذاری‌، ساختار سیاست‌های سرمایه‌گذاری را به طور کامل تغییر داد. همچنین این دولت بازنگری تمام موانع موجود بر سر راه صنعت را تضمین کرد و تمام تلاش خود را به کار گرفت تا بتواند مشوق‌هایی را ایجاد کند که شرکت‌های چندملیتی واردشده به این کشور رقابتی سالم را دنبال کنند.
معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران
دولت برزیل سیاست‌های مطلوبی را برای سرمایه‌گذاری و تجارت در نظر گرفت تا مشوقی برای سرمایه‌گذاری‌های اولیه باشند و مقرراتی را برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفت تا در صورت خرید کالاهای سرمایه‌ای خاص و زیرساختی از پرداخت مالیات معاف شوند.
از یک سو دولت این کشور تاکید ویژه‌ای بر جذب سرمایه‌ در بخش خودروسازی دارد و از سوی دیگر بسیار سنجیده برای ایجاد تعادل و پیشرفت صنایع محلی عمل می‌کند. دولت برزیل تلاش بسیاری برای بهبود چهره صنعت خودرو در این کشور دارد و سرمایه‌ عظیمی حدود ۴ میلیارد دلار به این صنعت تزریق می‌کند.
فرصت طلایی در اختیار قطعه‌سازان
برزیل یکی از فرصت‌های طلایی برای قطعه‌سازان محسوب می‌شود تا در بازار خودروی این کشور سرمایه‌گذاری کنند. این کشور در زمینه گسترش، پیشرفت و بهبود شرایط خود یکی از جاه‌طلب‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.
۶۵ درصد داخلی‌سازی قطعات
به منظور افزایش حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از ورود بی‌رویه برندهای ارزان چینی به بازار، صنعت خودروی برزیل سرشار از مشوق‌های دولتی شده است. در راستای این حمایت‌ها حداقل ۶۵ درصد از قطعات محصولات وارداتی باید داخلی‌سازی یا منشا محصولات به صورت محلی تولید شوند. در غیر این صورت محصولات وارداتی مشمول مالیات و ۳۰ درصد نرخ IPI خواهند شد.
عدم موفقیت برندهای داخلی
برزیل برخلاف دیگر کشورهای عضو BRIC (هند، چین، برزیل، روسیه) با وجود تلاش‌های بسیار اما از راه‌اندازی برند‌های خودرویی بازماند و تولیدکنندگانی مانند رومی، میورا، پوما و وماگ (توسط فولکس‌واگن راه‌اندازی شد) از دهه ۵۰ تاکنون برای طراحی و تولید داخلی پرداختند اما هیچ‌ موفقیتی در این مسیر به دست نیاوردند.
بسیاری از برندهایی که پیش از این فعالیت می‌کردند، نقص‌هایی در زمینه طراحی و تکنولوژی داشتند. در چنین بازار سرسختی تنها برندی که توانست موفقیت‌هایی را به دست بیاورد شرکت کوچک TAC Motors بود که محصولات آفرود ۴WD را در اندازه‌های کوچک تولید کرد که توسط فورد در سال ۲۰۰۷ خریداری شد.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک