به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ، حضور شرکت ایرتویا، نماینده شرکت تویوتا در نمایشگاه خودروی تهران پس از ۱۱سال عدم فعالیت نمایشگاهی و معرفی محصولات جدید نشان می‌دهد که سال آینده بازار خودروی کشور عرصه رقابت سخت‌تری میان فعالین بخش واردات در تمام زمینه‌های مرتبط با آنان خواهد بود اما از سوی دیگر با توجه به مسائلی که پیش روی آنان قرار دارد، به نظر می‌رسد که کار آنها در زمینه واردات هم چندان آسان نخواهد بود.
این موضوع در کنار بررسی مشکلات واردکنندگان و بازار خودروی کشور و این موضوع را که چگونه برندهای برتر می‌توانند وارد ایران شوند، با مدیر بازاریابی شرکت ایرتویا در میان گذاشتیم.
به گفته فرزاد صالحی پیش‌شرط ورود برندهای بزرگ اعم از واردات یا تولید، فضای آرام کسب‌و‌کار است. حتی وقتی یک نفر با سرمایه کوچک می‌خواهد کار اقتصادی انجام بدهد و همیشه دغدغه دارد که آیا بانک‌ها به او وام خواهند داد یا خیر؟ آیا زمینی را که به او قول داده‌اند، می‌تواند بگیرد یا خیر؟ آیا نرخ دلار ثبات دارد یا خیر؟ آیا نیروی انسانی که لازم دارد، می‌تواند به اندازه کافی باشد یا خیر؟ برای حضور جدی و موثر یک فعال اقتصادی‌، قبل از هر چیزی باید به پیش‌شرط‌ آنها به‌خوبی پاسخ مناسبی داده شود.
به عنوان یک کارشناس و فعال در عرصه خودرو می‌خواهم بدانم درخصوص مشکلات و موانع پیش‌روی صنعت و بازار خودروی کشور با محوریت واردات چه تحلیلی دارید؟
۹۵ سالی پر از فراز و نشیب‌های زیاد بود. از اول سال تا‌کنون قوانین مختلفی وضع و نقض شدند. به‌طور مثال قانونی که برای ثبت سفارش متفرقه گذاشته شد، بحث احراز نمایندگی‌های اصلی بود اما ما نگرانی نداشتیم چون به‌عنوان قدیمی‌ترین واردکننده خودرو با قدمت ۴۵ ساله به هرحال در این صنعت بودیم‌، هستیم و خواهیم بود.
اما این نوسانات به‌هر حال در کار ما نیز تاثیر خود را داشت. ابلاغیه‌هایی که بین ارگان‌های مختلف خیلی سریع و به‌موقع انجام نمی‌گرفت موجب می‌شد که در روند واردات ما هم تداخل ایجاد شود. در کنار آن بحث عدم واردات خودروهای امریکایی بود؛ برندی ژاپنی با تولید امریکا.
این هم مشخص نبود چه قانون نانوشته‌ای برای آن وجود دارد. در صورتی که در هیچ‌جا این موضوع منع نشده بود‌ البته برند‌هایی بودند که متضرر شدند اما ما کمتر تحت تاثیر چنین شرایطی قرار گرفتیم. با توجه به اینکه تحویل‌دهی ما خیلی به‌موقع صورت می‌گرفت.
در مورد خودروهای هیبرید وضعیت چگونه است‌؟
در این خصوص سیاست‌های موجود، دو‌گانه است. از یک طرف می‌گوییم که خودروی هیبرید، خوب است، بعد کمری هیبرید‌ را که برندی ژاپنی است و در امریکا مونتاژ می‌شود، وارد ایران نمی‌کنیم.
بنابراین این سوال پیش می‌آید که اگر خوب است چرا وارد نمی‌شود و اگر بد است چرا می‌گوییم هیبرید خوب است. به‌خاطر این سیاست‌های دو‌گانه برای برنامه‌هایی که می‌خواهیم انجام دهیم نوعی تداخل و اختلال به‌وجود آمده است.
این گونه مسائل درباره خودروهای هیبرید موجب شد در مجموع سال پرفشاری را تحمل کنیم. البته خوشحال هستیم که در مجموع توانسته‌ایم سهم تویوتا در بازار ایران را افزایش دهیم، به نحوی که در حال حاضر ۱۷درصد بازار خودرو در ایران متعلق به برند تویوتاست و بعد از هیوندای، شانه به شانه کیا، به عنوان برند دوم در حال فعالیت و حرکت هستیم.
این امر نشان می‌دهد که کارهای زیادی انجام داده‌ایم و همچنان نیز در این زمینه فعال هستیم، مانند کارهایی که در خلال نمایشگاه خودروی تهران صورت گرفت. مانند معرفی خودروی جدید و خدمات پس از فروش، این موضوع هم اغلب متوجه پیش‌بینی از وضعیت بازار در سال آینده است.
پیش‌بینی ما این است که در سال آینده با رفع بیشتر تحریم‌ها که از عوامل موثر بر بازار است، فضای کسب‌وکار آرام‌تر شود. بنابراین امیدوار هستیم، هر سرمایه‌گذار عمده‌ای که می‌خواهد کار انجام بدهد، اعم از واردات و تولید بتواند نقش خود را به‌خوبی بازی کند، چرا‌که واردات خودرو در همه جوامع روند معقول و مرسومی است.
به‌خاطر اینکه همیشه بخش‌هایی از جامعه به‌دنبال داشتن خودروهای متفاوتی هستند و خودروهای متفاوت را نمی‌توان به اجبار به خط تولید برد. زیرا برای تولید‌، حجم سرمایه‌گذاری و نرخ بازده و اینکه آیا ارزش سرمایه‌گذاری وجود دارد یا خیر؟ بسیار مهم است.
وقتی یک برند بزرگ در یک کشور سرمایه‌گذاری کند، پیش از آن هزینه و سود را با یکدیگر مقایسه می‌کند. اگر شرایط برای تولید با حجم اقتصادی آماده نباشد طبیعتا برای این کار اقدام نخواهد کرد.
در بخش واردات در چه صورت و چه شرایطی برندهای خارجی می‌توانند وارد بازار ایران شوند؟
پیش‌شرط ورود برندهای بزرگ اعم از واردات یا تولید‌، فضای آرام کسب‌و‌کار است. حتی وقتی یک نفر با سرمایه کوچک قصد دارد کاری اقتصادی انجام بدهد، همیشه دغدغه دارد که آیا بانک‌ها به او وام خواهند داد یا خیر؟ آیا زمینی را که به او قول داده‌اند می‌تواند بگیرد یا خیر؟ آیا نرخ دلار ثبات دارد یا خیر؟ آیا نیروی انسانی که لازم دارد، می‌تواند به اندازه کافی باشد یا خیر؟ برای حضور جدی و موثر یک فعال اقتصادی‌، قبل از هر چیزی باید به پیش‌شرط‌های مورد نیازش به‌خوبی پاسخ مناسبی داده شود.
به چه صورت؟
برای اینکه یک برند در تولید یا واردات ورود کند، قبل از هر چیز باید فضا را آماده کنیم تا نگرانی‌های او تا آنجایی که ممکن است، برطرف شود. اینکه ما به او بگوییم بیاید و بعد یک قانونی وضع و خلاف حرف خودمان عمل کنیم، او را برای ورود دچار تردید کرده‌ایم.
اما در عین حال باید دانست که بازار ایران یک بازار بکر و بسیار بزرگ است و ظرفیت تولید و واردات دو میلیون دستگاه در سال را دارد. در منطقه و کل دنیا، شاید یکی از بهترین بازارها باشد و حتما همه برندها در اینجا می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند.
پس چرا روند سرمایه‌گذاری در ایران بسیار طولانی است؟
همانطور که اشاره کردم جذابیت وجود دارد. اما اینکه آنها نمی‌آیند به نظرم مشکل از خود ماست. چرا نتوانستیم آنها را جذب کنیم. چرا برخی از برندها که در حال مذاکره با آنها هستیم به راحتی در کشورهای منطقه سرمایه‌گذاری می‌کنند، مثلا یکی از شرکای تولیدکنندگان ایرانی به پاکستان می‌رود و در آنجا سرمایه گذاری می‌کند. چرا بنز به عمان می‌رود و در آنجا سرمایه‌گذاری می‌کند. یا اینکه دیگری در چین سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد.
باید ببینیم که آنها چه کارهایی انجام دادند و ما چه کارهایی را انجام ندادیم. یا اینکه آنها چه کارهای مثبتی انجام دادند و شاید هم در برخی مواقع کارهای مثبت که انجام نداده‌ایم جو منفی نیز ایجاد کرده‌ایم. در ترم‌های اقتصادی ما همیشه داریم که نخست فضای سیاسی و بعد اقتصادی باید فراهم باشد.
بعد از آن می‌توانیم بگوییم که همه چیز آماده است و می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند. ولی وقتی آنها آماده نباشند. هر چقدر هم که بازار بکر باشد، طرف مقابل با شک و تردید به این بازار نگاه می‌کند.
می‌خواهم به حضور ایرتویا در نمایشگاه اشاره‌ای داشته باشیم. با توجه به نکاتی که مطرح شد، نماینده تویوتا در ایران حضور چشمگیری داشت. دلیل آن چه بود؟
نمایشگاه خودرو فضای خیلی خوبی است برای اینکه شرکت‌ها و برندهای مختلف بتوانند در کنار جدیدترین محصولات، تکنولوژی‌های جدید، برنامه‌ها و دستاوردهای جدید خودشان را هم در معرض دید مردم قرار دهند. ما این نمایشگاه را با این اهداف شروع کردیم. هدف ایرتویا صرفا قراردادن و نشان دادن چند خودرو در نمایشگاه نبوده است.
همان طور که مطلع هستید، ما در غرفه خودمان بخشی را به خودروهای هیبرید اختصاص دادیم. باتری خودروهای هیبرید را به صورت سمبل در آنجا گذاشته‌ایم.
دو نفر از کارشناسان ما در نمایشگاه حاضر بودند و به هزاران نفر پاسخ داد. در ارتباط با دغدغه‌های مردم نسبت به این باتری‌ها و کیفیت، ایمنی، استهلاک، خدمات پس از فروش، سعی ما بر این بود که ما مردم را با این خودروها آشنا کنیم‌. به هرحال این فضا در نمایشگاه برای برندها فراهم است تا اینکه نهایت استفاده را در موضوعات مختلف با افراد مختلف داشته باشند.
مشخصا چه اهدافی در نمایشگاه داشتید؟
در کنار هشت محصولی که در اینجا داشتیم، پنج دستگاه از خودروها برای اولین بار بود که در معرض دید عموم قرار گرفت. در کنار آن و به عنوان هدف دیگر، بحث معرفی تکنولوژی خودروی هیبرید را داشتیم.
مورد سوم، برخی از دستاوردهای شرکت ایرتویا در سالیان اخیر بوده است. اعم از تندیس رضایت مشتریان از کمپانی تویوتاست که این تندیس‌ها افتخار خیلی بزرگی برای ما هستند که آنها را در معرض دید گذاشتیم.
اینکه مردم بدانند شرکت ایرتویا نه تنها در بازار ایران بلکه همیشه رتبه اول رضایت‌مندی مشتری را داشته و جوایز مختلفی را هم از کمپانی مادر (تویوتا) دریافت کرده است.
چون اعتقاد تویوتا این است که فقط فروش ندارد، بلکه اصل کار، خدمات پس از فروش است. اینکه بتوانیم مشتری را برای خودمان نگه داریم، در صدد رفع دغدغه‌های مشتریان و در خدمت آنها باشیم و در طول عمر خودرو در اختیار مشتری، در کنار او باشیم.
در این زمینه نیز کارهای موثری انجام داده‌ایم. در نهایت هم توسط یک سری پرسشنامه‌های استاندارد در ارتباط با خودروهای آینده ما‌، وضعیت فعلی شرکت، توانستیم پاسخ‌های خوبی را از مردم دریافت کنیم.
در اینجا هزاران فرم با علاقه‌مندی مشتریان پر شد. بعضا مشتریان دقایق زیادی را برای پر کردن این فرم‌ها صرف کردند که برای ما خیلی ارزشمند بود. طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم، این بود که به طور مثال راجع به کدام خودرو از این پنج خودروی جدید، تمرکز مشتریان بیشتر است.
از لحاظ مقایسه‌های آپشن و مدل با خودروهای رقیب، نظرات مردم چگونه است. پیشنهاد آنها برای قیمت‌ها چگونه است که از این طریق هم با بازخوردهای مناسب وقابل تامل روبه‌رو شدیم.
در نمایشگاه تهران از مجموع محصولات که ایرتویا آورده بود پنج محصول حاضر بودند که گویا فعلا قصد عرضه یا ارائه آنها را ندارید. در عین حال برخی از شرکت‌ها این کار را برای تصویر‌سازی از برند خود انجام می‌دهند با توجه به قدمت فعالیتی که اشاره شد. دلیل شما از این کار چیست؟
هماهنگی‌ها و تصمیم برای آوردن این محصولات‌، یک برنامه از پیش تعیین شده بود. ضمن مطالعاتی که انجام دادیم و ظرفیت‌هایی که در بازار وجود دارد، بخش‌های مختلفی را در بازار رصد می‌کنیم. بررسی کردیم تا ببینیم چه محصولی داریم تا بازار را پوشش دهیم. لذا این مطالعه از قبل انجام شده است.
به طور مثال ورود خودرویی مانند CHR به‌عنوان جدیدترین محصول تویوتا در دنیا، با همین پیش‌بینی صورت گرفت. تا بدانیم این بازار تا چه میزان ظرفیت دارد. مشاهده کردیم که جدیدترین خودروی تویوتا همین CHR است و خوشحال هستم بگویم بین همه خودروهایی که در نمایشگاه تهران حاضر بودند، جدیدترین خودرو در بازار جهانی CHR بود.
در اواخر سال ۲۰۱۶ این محصول در پاریس رونمایی شد. بعد از آن هم در اوایل سال۲۰۱۷ میلادی در دیترویت به نمایش درآمد که بلافاصله بعد از آن، ما در اینجا طی مراسمی آن را معرفی کردیم که برای ما موجب افتخار است.
آوردن این محصول با یک فکر از پیش تعیین شده بود. اینکه ببینیم آیا پیش‌بینی ما درست است یا خیر. خوشبختانه نتایج خوبی را گرفتیم. یا اینکه خودرویی لاکچری که در نمایشگاه آوردیم، با توجه به سابقه خوبی که نسل‌های قبلی RX در ایران داشته‌اند، مورد استقبال قرار گرفت.
فکر می‌کنید که چه سهمی از بازار لاکچری را دارید؟
در حال حاضر برند لکسوس، ۶۰درصد خودروهای لاکچری را که شامل برندهایی مانند بنز، ب‌ام‌و، آلفا رومئو و ولوو در اختیار دارد. ما ظرفیت زیادی را از خودروهای لاکچری در ایران می‌بینیم.
پیش‌بینی ما این است که با ورود خودروهای جدید لکسوس مانند RX می‌توانیم سهم بیشتری را در بازار داشته باشیم. زمان ورود این خودروها را هم با توجه به بازخوردهایی که از این نمایشگاه گرفتیم و همچنین استقبالی که از بعضی مدل‌ها صورت گرفت، ۱۰۰درصد در تصمیم‌گیری‌های خودمان دخیل و سعی می‌کنیم خودرویی که بیشتر مورد استقبال قرار گرفت، با تمام محدودیت‌ها، بتوانیم سریع‌تر کارهای آن را انجام بدهیم و آن را وارد کنیم.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک