به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ،به گفته یک نماینده مجلس، مشمولان غایبی که بدون گواهینامه رانندگی پشت فرمان می‌نشینند، مرتکب جرم شده‌اند و با اجرایی شدن این مصوبه علاوه بر این که این افراد می‌توانند گواهینامه بگیرند، از وقوع جرم هم پیشگیری می‌شود.
دیروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۹۶ با الحاق جزو الحاقی ۱ به بند (ب) تبصره ۱۱ ماده واحده این لایحه موافقت کردند و مشمولان غایب سربازی با لحاظ شرایطی مجاز به دریافت گواهینامه رانندگی شدند. بر این اساس مشمولانی که به صورت اقساط و یا نقدی برای صدور کارت پایان خدمت اقدام کرده‌اند، می‌توانند گواهینامه رانندگی خود را بگیرند.
دو هفته قبل بود که سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهور ناجا از نمایندگان مجلس درخواست کرده بود که وضعیت صدور گواهینامه رانندگی برای مشمولان غایب را مشخص کنند. امسال مجلس یک ماده قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کسانی که به سربازی نرفته‌اند و مشمول سربازی هستند، می‌توانند گواهینامه دریافت کنند.
البته این قانون در حال حاضر اجرا نمی‌شود و پلیس گفته است: «در مورد کسانی که مشمول غیبت سربازی هستند، قانونی وجود دارد به نام قانون مکرر که بر اساس آن نیروی انتظامی موظف است مشمولان غایب را شناسایی و دستگیر کند و اقدامات قانونی لازم را در خصوص آنان انجام دهد.»
سردار موسی کمالی، جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح هم گفته است: «این مصوبه کارشناسی شده نیست و با اهداف و قوانین سربازی مغایرت دارد.
این مصوبه علاوه بر این‌که میل و رغبت سربازی را کاهش می‌دهد، تامین کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.»
پیشگیری از وقوع جرم
افرادی هستند که کارت پایان خدمت ندارند و بدون داشتن گواهینامه پشت فرمان خودرو می‌نشینند و رانندگی می‌کنند. رانندگی بدون گواهینامه جرم است و اگر اتفاقی برای این افراد پیش بیاید حسابی دچار مشکل می‌شوند.
مهرداد بائوج‌ لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم این موضوع را تایید می‌کند و به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «با اجرایی شدن مصوبه جدید مجلس مشمولان غایب سربازی که گواهینامه رانندگی ندارند، می‌توانند از سال آینده گواهینامه بگیرند.البته این مصوبه شامل مشمولان غایبی می‌شود که به صورت نقدی یا اقساط برای دریافت کارت پایان خدمت اقدام کرده‌اند. در واقع مصوبه جدید شامل مشمولان غایب سربازی که فرار از خدمت دارند، نمی‌شود و آنها نمی‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند. این مصوبه شامل افرادی می‌شود که وضعیت غیبت خود از خدمت را تعیین تکلیف کرده‌اند. بر همین اساس مشمولان غایبی هم که تکلیف خود را مشخص نکرده‌اند از این حقوق اجتماعی محروم می‌شوند.»
این نماینده مجلس در ادامه توضیح می‌دهد: «بین مشمولان غایب سربازی افرادی هستند که سن آنها از خدمت سربازی گذشته است اما به دلیل این‌که سربازی نرفته‌اند، نتوانسته‌اند گواهینامه رانندگی بگیرند. برخی از این افراد بدون داشتن گواهینامه اقدام به رانندگی می‌کنند و مرتکب جرم می‌شوند زیرا رانندگی بدون داشتن گواهینامه جرم محسوب می‌شود. یکی از دلایل این مصوبه پیشگیری از جرم توسط این افراد بوده است. درست است که این افراد با نرفتن خود به خدمت سربازی تخلف کرده‌اند، اما با رانندگی بدون گواهینامه هم تخلف دیگری هم مرتکب می شوند زیرا افرادی که مرتکب این تخلف می‌شوند به آیین‌نامه و قوانین راهنمایی و رانندگی مسلط نیستند و امتحان تئوری و عملی رانندگی را نداده‌اند. کافی است این افراد تصادف کنند و با این اتفاق مشکلاتی برای خود و اطرافیان به وجود می‌آورند و هزینه‌های زیادی روی دست بقیه می‌گذارند.»
گفتنی است که برابر بند الف ماده ۱۰ از قانون خدمت وظیفه عمومی، اخذ گواهینامه رانندگی منوط به تعیین تکلیف خدمت سربازی است و زمانی‌که متقاضیان تکلیف سربازی خود را مشخص نکرده‌اند، امکان دریافت گواهینامه نخواهند داشت.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک