به گزارش ایران پلاک به نقل از دنیای اقتصاد ،بازار خودرو در اولین هفته اسفندماه به‌واسطه عرضه متعادل و متناسب خودروسازان در وضعیت باثباتی به سر ‌برد.به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، عرضه خودروهای مدل ۹۶ در حالی افزایش قیمت‌ها را به‌دنبال داشت که توزیع متعادل خودرو در بازار توسط شرکت‌های خودروساز بازار را در وضعیت باثباتی قرار داده؛ به‌طوری‌که به گفته دست‌اندرکاران بازار طی هفته جاری، افزایش قیمت خودروهای داخلی متوقف شد. این موضوع در شرایطی است که بازار خودرو هر ساله در اواسط بهمن و اوایل اسفندماه با کمبود عرضه مواجه می‌شد و همین موضوع روند افزایش قیمت خودروها را به‌دنبال داشت.در این میان، فعالان بازار از رونق نسبی معامله در بازار به‌دلیل عرضه پلاک‌های ۹۶ خبر می‌دهند؛ به گفته آنها هر چند مراجعه مشتریان به بازار در زمستان به‌دلیل عرضه خودروهای پلاک ۹۶ از اواسط دی‌ماه رشد داشته است و این موضوع موجب شده که روند معاملات در بازار، رکود فصل‌های گذشته را از بین ببرد اما حال و هوای بازار به تب‌و‌تاب و دلچسبی بازار شب عید در سال‌های اوج خود نرسیده است.
ثبات قیمت‌ها در بازار داخلی‌
اما سری به بازار خودرو بزنیم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در اولین هفته اسفندماه به چه شکل است. به گفته نمایشگاهداران خودروی پایتخت، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر ۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو ۲۰۶ مدلV8 نیز این هفته ثبات قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد این محصول طی هفته جاری ثبات قیمت خود را حفظ کرده است و در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در این میان اما دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 این هفته تغییرات قیمتی را به خود دیده است؛ به طوری که این خودرو با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی هم‌اکنون ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. نمایشگاهداران خودروی پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون ۳۳میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این یعنی دنا با ثبات قیمت هفته را به انتها رسانده است.
نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم که مدل‌های ۹۶ این خودروها به بازار عرضه شده است، هر چند محصولات این شرکت طی هفته‌های گذشته متاثر از ورود پلاک جدید با افزایش قیمت مواجه شد اما این خودروها طی هفته جاری به ثبات قیمت رسیده‌اند. بر این اساس، پراید مدل ۱۱۱ در حال حاضر ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده ثبات قیمت این خودرو در هفته جاری است. همچنین مدل ۱۳۱ پراید نیز هفته باثباتی را سپری کرده است؛ بنابراین برای خرید آن باید ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد. تیبا نیز این هفته ۲۵ میلیون تومان به فروش رفت تا این محصول نیز بعد از افزایش اندک در هفته‌های گذشته، روزهای باثباتی را به خود ببیند.اما سراتوهای مونتاژی سایپا، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.
در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته جاری اما تندر-۹۰ها نیز ثبات قیمت خود را حفظ کرده‌اند. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از ثبات آن حکایت می‌کند. همچنین پارس‌تندر نیز در هفته جاری با قیمت ۴۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد که نشان از عدم تغییر قیمت آن طی هفته جاری داشته است. تندر اتومات (محصول تولیدی در ایران‌خودرو) بدون تغییر قیمت در هفته جاری، هم‌اکنون ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.همچنین ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد و این در حالی است که مدل پلاک ۹۵ آن دو میلیون تومان ارزان‌تر به فروش می‌رسد. به گفته فعالان بازار، مدل استپ‌وی ساندرو نیز که به‌تازگی پیش فروشی پر حاشیه را پشت‌سر گذاشته، هم‌اکنون حدود ۶۱ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که نشان از اختلاف قیمتی بیش از ۸ میلیون تومانی با نرخ کارخانه‌ای این خودرو دارد.
بازار خودروهای وارداتی
سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم، بازاری که هراز چندگاهی به‌واسطه حواشی، دستخوش تغییرات قیمتی می‌شود، آنگونه که به نظر می‌رسد بازار وارداتی‌ها پس از طی چند هفته نوسان در هفته جاری ثبات قیمتی را به خود دیده است. این در حالی است که نمایشگاهداران خودرو پایتخت افزایش قیمت خودروهای خارجی طی هفته‌های گذشته را بیش از اندازه ارزیابی می‌کنند.آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۳۸ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول پس از چند هفته افزایش قیمت، طی هفته جاری وضعیت باثباتی را تجربه کرده است. تویوتا در مدل RAV4 نیز بدون تغییر قیمتی در حال حاضر ۲۵۵ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت تویوتا پریوس هیبریدی تغییر خاصی در هفته جاری نکرده و در حال حاضر ۱۴۷ میلیون تومان باید برای خرید آن هزینه کرد. مدل معمولی (غیر هیبریدی) تویوتا‌پریوس نیز ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد.
در بین دیگر خودروهای وارداتی، کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۵ میلیون تومان عرضه می‌شود و اپتیما نیز ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. از سوی دیگر اسپورتیج نیز کماکان با قیمت ۱۸۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که فعالان بازار می‌گویند خودرو موردنظر این روزها سخت گیر می‌آید و با کمبود شدید عرضه از سوی واردکنندگان مواجه است. در بین دیگر خودروهای وارداتی اما هیوندایی النترا بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون با قیمتی برابر با ۱۳۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که سانتافه نیز ۲۳۵ میلیون تومان قیمت دارد. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، این محصول شاسی‌بلند هیوندایی ثبات قیمت را تجربه کرده است. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با ۱۷۴میلیون تومان دارد و توسان نیز ۱۹۵‌میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک