به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو,خودروهای دارای برگه معاینه‌فنی که همچنان دودزا هستند، فک‌پلاک می‌شوند. این موضوعی است که شاید بیشتر مالکان خودروهای دارای برگه معاینه‌فنی از آن بی‌خبر باشند.
بر پایه این خبر، خودروهای دارای برگه معاینه‌فنی که دچار نقص فنی می‌شوند، برگه معاینه آنها ابطال می‌شود و در صورتی که توسط پلیس مشاهده شوند، مجازات فک‌پلاک در انتظار آنها خواهد بود. این خودروها تا زمانی که عیب آنها برطرف نشود و برگه معاینه جدید نگیرند، نمی‌توانند پلاک جدید خودشان را تحویل بگیرند.
در فصل زمستان و با اوج گرفتن آلودگی هوا موضوع خودروهای دودزا به‌عنوان یکی از متهم‌های اصلی داغ می‌شود. پلیس راهور بارها اعلام کرده است خودروهای دودزا فک‌پلاک می‌شوند.
به‌گفته پلیس «در صورت شناسایی خودروهای دودزا، این خودروها فک‌پلاک و پلاک اعزام به تعمیرگاه بر آن‌ها نصب می‌شود که در این صورت خودرو حق تردد در سطح شهر و مسافربری را ندارد و فقط می‌تواند از محل توقف تا تعمیرگاه ادامه مسیر دهد.»
البته پلیس تاکید کرده برخورد با خودروهای دودزا همیشگی است و تعطیلی ندارد اما در روزهایی که آلودگی هوا به مرز هشدار می‌رسد، پلیس بیشتر در سطح شهر با خودروهای دودزا و فاقد معاینه‌فنی برخورد می‌کند.
در این باره سیدنواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد معاینه‌فنی خودروهای تهران با اشاره به این که در چندماه گذشته تعداد زیادی از خودروهای دودزا به مراکز معاینه‌فنی ارجاع داده شده‌اند، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «هر خودروی دودزایی که فک‌پلاک می‌شود، به تعمیرگاه اعزام و بعد از رفع عیوب و گرفتن برگه معاینه‌فنی دوباره می‌تواند پلاک خود را تحویل بگیرد. ضمن این که این‌گونه نیست که خودروهای فرسوده و کاربراتوری راه‌حلی نداشته باشند، بلکه با تعمیر اساسی موتور خودرو به حالت استاندارد درمی‌آیند.»
برخورد با خودروی دارای برگه معاینه‌فنی دودزا
اما موضوعی که در این میان اهمیت دارد، این است که خودروی دودزا به معنای نداشتن برگه معاینه‌فنی نیست، بلکه خودرویی که دارای معاینه‌فنی باشد هم می‌تواند دودزا باشد و بیشتر مالکان این خودروها از این موضوع بی‌خبر هستند.
حسینی‌منش نیز این موضوع را تایید می‌کند و توضیح می‌دهد: «حتما این امکان وجود دارد که خودروهای دارای معاینه‌فنی دودزا باشند. زمانی که یک خودرو به مرکز معاینه‌فنی مراجعه می‌کند و عیوب آن برطرف می‌شود، خودروی سالمی است و برگه معاینه‌فنی آن تا یک‌سال اعتبار دارد.
این احتمال وجود دارد بعد از چند ماه این خودرو دچار نقص‌فنی شود. در زیر برگه‌های معاینه‌فنی صادرشده به این موضوع اشاره شده است تا زمانی که خودرو دچار نقص فنی نشود، این معاینه‌فنی اعتبار دارد و در صورت نقص خودرو این برگه فاقد اعتبار است.
بنابراین نیاز به نظارت‌های بعد از معاینه‌فنی بسیار مهم است و برخورد پلیس با خودروهای دودزا باعث می‌شود با خودروهایی که برگه معاینه‌فنی دارند اما دچار نقص فنی شده‌اند هم برخورد شود. در واقع خودروهایی که به تعمیرگاه اعزام می‌شوند، صددرصد عیوب و مشکلات آنها برطرف می‌شود اما این امر دلیل بر این نیست که دیگر دچار مشکل نمی‌شوند یا چون برگه معاینه‌فنی دارند و دودزا هستند، مشکل ندارند.»
فک‌پلاک شدن پلاک شهرستانی‌ها
حسینی‌منش با تاکید بر اینکه خودروهای دودزا پلاک شهرستانی که در تهران تردد می‌کنند نیز شامل فک‌پلاک می‌شود، توضیح می‌دهد: «یکی از مهم‌ترین منابع آلاینده هوای تهران خودروهای فاقد معاینه‌فنی هستند و این خودروها با تردد خود در معابر شهری باعث تولید آلایندگی‌ها می‌شوند. در عین حال بر اساس نظارت مکانیزه دوربین‌های شهری به‌خصوص در محدوده زوج‌و‌فرد خودروهای فاقد‌معاینه را کنترل می‌کنند و به‌صورت روزانه خودروهای فرسوده ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. نکته مهم دیگر این است که روزانه حدود ۲۵درصد خودروهای فاقد معاینه‌فنی وارد محدوده طرح ترافیک می‌شوند.»
مدیرعامل ستاد معاینه‌فنی خودروهای تهران به موضوع عدم رعایت حقوق شهروندی توسط مالکان خودروی دودزا هم اشاره و تاکید می‌کند: «موضوع آلایندگی خودرو توسط برخی مالکان خودرو به‌عنوان حقوق شهروندی رعایت نمی‌شود و مالک خودرو بر این باور است که دودزا بودن خودرو به شخص او آسیب نمی‌زند و درواقع برایش مهم نیست که به بقیه آسیب برساند. به‌همین دلیل بیشترین دغدغه‌ای که درباره این موضوع داریم این است که مالک خودروهای دودزا که بیشتر آنها فرسوده هستند، از لحاظ آلودگی برای رفع نقص فنی خودروی خود جدا از عیوب ظاهری اقدام کنند و بیشترین عاملی که مالکان این خودروها دنبال گرفتن معاینه‌فنی نمی‌روند، به‌ این دلیل است که این خودروها نیاز به تعمیر اساسی موتور دارند و این موضوع هزینه‌بر است. به همین دلیل برای آنها مهم این است که خودروی آنها کار می‌کند و دودزا بودن آن برای مالک توقیفی ندارد.»
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک