به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ، بازار خودروی کشور در سال‌های اخیر دچار نوسان بسیاری شده است. برخی برند‌ها گاهی فروش خوبی را تجربه کرده‌ و برخی دیگر با مشکل رو‌به‌رو شده‌اند. البته در برخی از بازه‌های قیمتی همواره فروش خودرو در یک خط و با فراز و نشیب بسیار کم در حال حرکت بوده اما در برخی دیگر از خودروها، فروش با مشکل مواجه شده است.
کارشناسان معتقدند وضعیت اقتصادی کشور باعث شده است مشتریان چندان به فکر تعویض خودرو نباشند. اما چرا با وجود بازار نامناسب، برخی برند‌ها همچنان اقدام به معرفی و رونمایی از خودروهای جدید می‌کنند؟
در این خصوص با محمد‌علی بصروی ، مدیرعامل ایلیا‌موتور، نماینده رسمی محصولات لوتوس انگلستان در کشور به گفت‌و‌گو پرداختیم.
به عنوان یکی از فعالان این حوزه، درحال حاضر بازار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاضر بازار وضعیت مناسبی ندارد البته این وضعیت شامل خودروسازی لوتوس نمی‌شود چرا‌که این خودروسازی مشتریان خود را دارد که در هر شرایطی حضور دارند. اما به طور کلی بازار کشور، سالم نیست. اوضاع اقتصادی به‌شدت رو به نزول و خرید و فروش در بازار به کندی پیش می‌رود.
با این حال چرا برندهای مختلف اقدام به رونمایی از محصولات جدید می‌کنند؟
اگر بازار به صورت مقطعی خراب باشد، نمی‌توانید برندتان را از بین ببرید و مجبور به حفظ برند هستید. امیدواریم این بازه زمانی گذرا باشد و مشکلات ناشی از آن نیز حل شود.
اگر برند را در چنین موقعیتی حفظ نکنید، به مرور از بازار و حافظه مردم حذف می‌شوید. این موضوع پاسخ منطقی این وضعیت است و عاری از هرگونه تعصب از هر کسی این سوال را بپرسید، حتی اگر واقعیت بیانش این نباشد، واقعیت ذهنش همین پاسخ خواهد بود.
رونمایی‌ها برای حفظ برند است یا پیش‌بینی‌هایشان از بازار این رونمایی‌ها را به وجود می‌آورد؟
برندهایی با حدفاصل قیمتی ۹۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان، در بازار موفق هستند و با افت کمتری روبه‌رو می‌شوند و برندهای با قیمت بالاتر از این، با مشکلاتی همراه هستند، چرا‌که برخی خودروها با هزینه‌هایشان در درجه اول زندگی قرار نمی‌گیرند و زمانی‌که ساختمان‌سازی و بازار طلا و آهن هم رونق ندارد، کمتر به دنبال خودرو، به عنوان کالای لوکس می‌روند.
کسانی که در حال حاضر خودروهای لوکس و سوپرلوکس دارند، تمایلی به تعویض آن‌ها ندارند و به دلیل آینده اقتصادی کشور سعی می‌کنند پول خود را در کار سرمایه‌گذاری کنند و به تعویض خودرو علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.
صادقانه وضعیت لوتوس در حال حاضر به چه صورت است؟
برند لوتوس از وضعیت مناسبی بهره می‌برد چون برندی برای افراد خاص جامعه و کسانی است که علاقه به رانندگی دارند و می‌خواهند خودرویی داشته باشند که حس رانندگی فابریک و اصیل را از آن داشته باشند.
به این دلیل، این افراد همیشه در مارکتینگ سر جای خود قرار دارند. با این حال اگر شرایط اقتصادی بهتری داشتیم، فروش لوتوس نیز بهتر می‌شد. اما امروز براساس پیش‌بینی‌های ماهانه شرکت و بعد از بیش از یک ماه فروش رسمی، وضعیت خوبی داریم.
هدف‌گذاری اصلی لوتوس برای چه سالی است و چه تعداد خودرو را در نظر گرفته‌اید؟
برنامه‌ریزی سه ساله‌ای را تا سال ۲۰۲۰ انجام داده‌ایم تا بتوانیم برند و لوگوی لوتوس را در ذهن مردم جا بیندازیم و جایگاه اصلی آن را در جامعه پیدا کنیم. اگر طبق برنامه‌ پیش‌ برویم خودروی شاسی‌بلند لوتوس در سال ۲۰۲۰ وارد بازار ایران خواهد شد.
شماره‌گذاری برخی خودروهای شما زمان‌بر بوده، دلیل این موضوع چیست؟
مشکل اصلی آنجا بود که پیش از دوران تحریم برخی قوانین برای نمایندگی وجود داشت اما بعد از تحریم این قوانین تغییر کرد. لوتوس تنها کمپانی بود که زمان تحریم با آن مذاکره کردیم و بعد از برجام با آن‌ها قرارداد مستقیم بستیم اما از آن‌جا که چنین سیستمی در وزارتخانه کشور ثبت نشده است، این سیر طولانی و ثبت قراردادها زمان‌بر شد. به نظر می‌آید سیستم به گونه‌ای باشد که موارد رسمی زمان‌ بیشتری را نسبت به موارد غیررسمی نیاز دارد.
مشکلات از سمت لوتوس و شرکت شما نبوده است؟
به هیچ‌عنوان این مشکلات از سمت ما نبوده است. ترجمه قراردادهای ما به سه زبان در وزارت امور خارجه تنها دو ساعت زمان برد و بلافاصله تایید و بعد از ۱۰روز نام ما روی سایت کمپانی مادر دیده شد.
به منظور تبلیغات شرکت، چه راهکاری اندیشیده‌اید؟
لوتوس یک خودرو است و باید لمس و تست‌درایو آن انجام شود. بیشترین برنامه‌ریزی ما روی این موضوع است، یعنی افراد هدف را پیدا می‌کنیم و به استقبال آن‌ها می‌رویم و منتظر نمی‌مانیم آن‌ها به استقبال ما بیایند.
برندهایی که خودروهای لوکس دارند، برای خودروهایشان تست‌درایو می‌گذارند. آیا شما هم این برنامه‌ را دارید؟
برند لوتوس بسیار متفاوت‌تر از دیگر برندهاست. از این رو مشتریان متفاوتی هم دارد. لوتوس یک خودرو نیست بلکه نشانه سبک زندگی است؛ کالایی کاملا دست‌ساز و شبیه یک اثر هنری است که سالانه تعداد کمی از آن تولید می‌شود. باید دید خودرویی را از آن دور و مانند یک اثر هنری به آن نگاه کنیم.
مشتریان لوتوس چطور می‌توانند متفاوت بودن آن را لمس کنند؟
به عقیده من ذره‌ذره این خودرو قابلیت نشان دادن به مشتریان را دارد. حتی رینگ‌های این خودرو با دست تراشیده و ذات فرمول‌وان در این خودرو دیده می‌شود.
لوتوس اولین کمپانی است که مسابقات فرمول وان را با ماشین‌های فرمول‌وان طراحی کرد و دارای بهترین هندلینگ دنیاست. از سوی دیگر سیستم تعلیق بسیاری از خودروهایی که در دنیا معروف شدند و مردم با آن‌ها خاطره دارند، از سوی لوتوس طراحی شده است.
یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که مردم با آن روبه‌رو هستند، خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی است. برای این موضوع چه تدابیری در نظر گرفته‌اید؟
این نگرانی‌ها در کشور ما زمانی شروع شد که نمایندگی‌های رسمی از میان رفتند. شرکت ما به‌عنوان نماینده رسمی لوتوس مطرح شده است. با گذشت یکی، دو سال و شناخت مردم نسبت به نمایندگی‌های رسمی، این مشکلات رفع خواهد شد.
خودروهای لوتوس چه جایگاهی را در بازار ایران به دست خواهند آورد؟
به‌جز یکی، دو مورد اتاق، در ایران خودروی لوکس نداریم و تعریف خودروی لوکس تغییر کرده است. امروز ما یک خودرو هستیم در برابر فورسی و پورشه باکستر. این در حالی است که این برندها هزینه‌های سرسام‌آوری را به مشتریان واگذار می‌کنند اما ما با یک قیمت مقبول در بازار کار می‌کنیم.
با توجه به تصویری که از لوتوس وجود دارد، اتفاقاتی شبیه آنچه برای برند بنتلی، جگوار و پورشه افتاده است، تا سال ۲۰۲۰ هم برای تولید SUV لوتوس خارج از انتظار نیست و پیشرفت بزرگی را به عنوان یک کالای نو تجربه خواهیم کرد.
ممکن است یک SUV مدل ۲۰۱۷ را خریداری کنید در‌صورتی‌که مدل‌های ۲۰۱۶ و حتی قبل‌تر از آن نیز وجود داشته است ولی به‌عنوان یک خودروی نو در پنج سال اول چشم‌انداز بسیار روشنی برای آن می‌بینیم.
طبیعی است که بعد از پنج سال، فروش با افت مواجه شود اما با ورود مدل‌های جدید دوباره به اوج می‌رسد و این روند ادامه خواهد داشت.
چه زمانی را برای رسیدن به افزایش فروش پیش‌بینی کرده‌اید؟
طبق استانداردهای فروش لوتوس در دنیا، به دلیل برخورداری از جمعیت ۸۰ میلیونی در کشور و جوان بودن جمعیت، هدف خود را ۱۰ درصد بالاتر از استانداردهای جهانی در نظر گرفته‌ایم.
آیا برنامه‌ای برای واردات محصولاتی با قیمت ارزان‌تر هم دارید؟
برنامه‌هایی برای واردات محصولات ارزان‌تر هم در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم در ۶ ماهه دوم سال جاری این اتفاق رخ دهد.
در بحث خدمات پس از فروش چه برنامه‌ای دارید؟
در هلدینگ افرا سگمنتی را به‌تازگی باز کرده‌ایم که تنها روی خدمات پس از فروش فعالیت می‌کند. البته این خدمات تنها شامل کالاهایی که شرکت عرضه می‌کند، نمی‌شود بلکه خدمات پس از فروش تمام خودروها را دربرمی‌گیرد. در حال تامین، تعریف و تکمیل تمام مواردی هستیم که خودروها نیاز دارند.
با دیگر برندها اصطکاک به وجود نمی‌آورد؟
روغن موتور موتول یکی از سه برند برتر دنیاست. در حال حاضر در بازار مشکل بزرگی برای روغن‌موتورها داریم. روغن‌ موتور باکیفیت در بازار نداریم. ما هم در برندهای مختلف‌مان بر سر موضوع روغن موتور با مشکل مواجه شده‌ایم. روغن موتور موتول با استاندارد تراز اول جهانی در بازارهای بزرگی مثل چین، آمریکا و روسیه فروش موفقی را تجربه کرده است.
یکی از مباحثی که در خودروهای لوکس مورد توجه قرار می‌گیرد، آموزش نیروی انسانی به منظور تعمیر و ارائه خدمات است. آیا شما هم برنامه‌ای در این زمینه دارید؟
متاسفانه چون نمایندگی‌های رسمی در ایران وجود نداشته‌اند، فراموش کرده‌ایم که کارخانه، موظف به تعلیم نیروی انسانی است.
شرکت ما هم از این قاعده مستثنی نیست و جزو الزامات کشور است.
جزو قوانین لوتوس است که این افراد باید گواهی شرکت مادر را داشته باشند. برای برند لوتوس این کار را حدود یک سال و چهار ماه پیش آغاز کرده‌ایم.
به محض امضای یک قرارداد با شرکت مادر، قبل از تامین سفارش باید قطعه‌ خریداری شود و نیروی انسانی آموزش‌دیده باشد. لوتوس و دیگر کمپانی‌هایی که از نمایندگی‌ رسمی بهره می‌برند، در این زمینه هیچ نگرانی‌ ندارند.
آیا گروه افرا قصد دارد با برندهای دیگری وارد بازار شود؟
به طور قطع در این زمینه هم برنامه‌هایی داریم.
با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده نسبت به شرایط اقتصادی، تصور می‌کنید این بازار به چه سمتی حرکت کند؟
قطعا جریانات سیاسی و انتخابات پیش رو، بر بازار تاثیرگذار خواهند بود. در تب و تاب انتخابات، بازار خودرو حدود ۶ ماه از سال را از دست خواهد داد و با توجه به اتفاقاتی که در آمریکا در حال روی‌ دادن است و تصمیمات ناجوانمردانه رئیس‌جمهور جدید این کشور، شش ماهه دوم غیرقابل‌پیش‌بینی خواهد بود و این ظلمی است به کشور ما که همیشه در تعادل و صلح بوده است. تمام این موارد المان‌هایی است که ناخواسته گریبان‌ بازار کشور را خواهد گرفت.
اقتصاد ما حدود ۱۰ سالی می‌شود که بیمار است و در مورد اقتصاد مریض نمی‌توان چیزی نوشت بلکه باید عمل کرد و جنگید. از طرفی زیرساخت‌ها باید دوباره ساخته شوند. البته در موارد بسیاری هم پیشرفت داشته‌ایم اما چیزهایی را هم از دست داده‌ایم. اقتصاد کشور نیاز به گردش و تزریق پول دارد.
حساب ویژه‌ای روی بازار خودروی ایران باز شده است، آیا می‌تواند انتظارات دولت را برآورده کند؟
با قوانین جاری، این اتفاق نخواهد افتاد. متاسفانه قسمتی از صنعت خودرو با مشکل مواجه است که امیدواریم در آینده برطرف شود.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک