به گزارش ایران پلاک به نقل از دنیای اقتصاد ،آنگونه که فعالان بازار خودروهای وارداتی می‌گویند، عرضه پلاک‌های ۹۶ موجب افزایش قیمت در بازار شده است. این در حالی است که افزایش قیمت خودروهای داخلی طی هفته جاری بیشتر برای محصولات شرکت سایپا اتفاق افتاد چراکه این شرکت بعد از یک ماه‌ و نیم تاخیر نسبت به ایران خودرو محصولات پلاک ۹۶ خود را عرضه کرد. این موضوع در حالی است که ایران خودرو اواسط دی‌ماه سال جاری با عرضه محصولات خود با پلاک ۹۶ توانست به بازار رونق دهد. از سوی دیگر محصولات این شرکت که با عرضه به بازار افزایش قیمت را تجربه کرده بود هم‌اکنون به ثبات قیمتی رسیده است. اما باوجود آنکه شرکت سایپا پلاک‌های جدید خود را به بازار عرضه کرده است اما پارس خودرو، شرکت زیرمجموعه سایپا تاکنون سه مدل از خودروهای خود یعنی ال -۹۰، ساندرو و برلیانس را همچنان با پلاک ۹۵ عرضه می‌کند. آنگونه که فعالان بازار می‌گویند؛ علت عرضه این سه خودرو با پلاک ۹۵ که جزو محصولات پرفروش پارس خودرو نیز به حساب می‌آید به این دلیل است که شرکت سایپا در انتظار اتمام فروش خودروهای یاد شده در بازار است. در این زمینه یک منبع آگاه در شرکت سایپا علت عدم عرضه این سه خودرو به بازار را محصولات پلاک ۹۵ موجود در بازار می‌داند و می‌گوید، شرکت سایپا تا زمانی که مدل‌های ۹۵ این خودرو در بازار به فروش نرسند، مدل‌های ۹۶ را به بازار عرضه نمی‌کند. در حالی بازار خودرو بعد از چندماه کاهش معامله، رنگ و روی رونق را به خود دیده است که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت وضعیت بازار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را بسیار مطلوب توصیف می‌کنند. به گفته آنها در دو ماه آخر سال گذشته، رکود همچنان بر بازار حکمفرما بود، اما در شرایط کنونی شاهد رونق معاملات در بازار خودرو کشور هستیم. بر این اساس آنها پیش‌بینی‌ می‌کنند، افزایش معاملات در بازار تا پایان سال همچنان برقرار خواهد بود. نکته مهم دیگر اینکه آمار تولید دی‌ماه نیز نشان از رشد تولید محصولات شرکت‌های خودروساز دارد و برهمین اساس به‌نظر می‌رسد، تولید و فروش خودرو در یک مدار قرار دارد.
نوسان در بازار داخلی‌ها
به بازار برویم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی و خارجی طی هفته جاری چه تغییراتی به خود دیده است. ابتدا از بازار خودروهای داخلی شروع کنیم، بازاری که نوسان قیمت‌ها در آن طی هفته جاری همچنان برقرار بود. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر ۳۸میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو ۲۰۶ مدلV8 این هفته ثبات قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار پژو ۴۰۵ اما خبر می‌رسد این محصول طی هفته جاری کاهش ۳۰۰‌ هزار تومانی را به خود دیده و در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. علت کاهش قیمت این محصول عرضه زیاد آن در بازار است. دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته را در آرامش سپری کرد؛ به‌نحوی‌که هم‌اکنون ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. نمایشگاهداران خودرو پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون ۳۳میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این یعنی دنا با ثبات قیمت هفته را به انتها رسانده است. نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم که مدل‌های ۹۶ این خودروها به بازار عرضه شده است، برهمین‌اساس برخی از آنها متاثر از ورود پلاک جدید با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. پرایدهای سایپا که مدل ۹۶ آنها به بازار عرضه شده است این هفته را با افزایش قیمت به پایان رساندند. بر این اساس، پراید مدل ۱۱۱ در حال حاضر ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده افزایش ۵۰۰ هزار تومانی آن در هفته جاری است. همچنین مدل ۱۳۱ پراید نیز ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته؛ بنابراین برای خرید آن باید ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد. تیبا نیز با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی، این هفته ۲۵ میلیون تومان به فروش رفت تا این محصول نیز بعد از چند ماه ثبات تغییرات قیمتی را به خود ببیند.
اما سراتوهای مونتاژی سایپا، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.
در میان محصولات سایپا، مدل ۹۶ رنو ساندرو، ال -۹۰ و برلیانس به بازار عرضه نشده است؛ برهمین اساس ساندرو طی این هفته کاهش ۵۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد و در حال حاضر ۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول به‌نوعی مدل‌هاچ‌بک تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود و از جمله خودروهایی است که اختلاف فاحشی میان قیمت کارخانه و بازار آن به چشم می‌آید. برلیانس دیگر محصول پرفروش سایپا که تولید آن طی سال جاری افزایشی بوده است نیز به‌دلیل عدم عرضه پلاک ۹۶ با کاهش یک میلیون تومانی در بازار مواجه شده است و در حال حاضر با قیمت ۵۱‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته جاری اما تندر-۹۰ها ثبات قیمت خود را حفظ کرده‌ است. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 قیمتی برابر با ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از ثبات آن حکایت می‌کند. همچنین پارس‌تندر نیز در هفته جاری با قیمت ۴۱ میلیون و۲۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسید که نشان از عدم تغییر قیمت آن طی هفته جاری داشته است. تندر اتومات (محصول تولیدی در ایران‌خودرو) بدون تغییر قیمت در هفته جاری، هم‌اکنون ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
افزایش قیمت وارداتی‌ها
سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم که برخی محصولات آن طی این هفته، با افزایش قیمت مواجه شدند. آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، حواشی اخیر در مورد واردات خودرو سبب افزایش قیمت برخی محصولات خارجی شده است. طی چند هفته گذشته به‌دلیل مشکلات و محدودیت‌های موجود بر سر راه ثبت سفارش و به‌خصوص ممنوعیت واردات متفرقه، برخی خودروها با افزایش قیمت مواجه شده و این روند در هفته جاری نیز ادامه داشته است.
بر این اساس، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۳۹ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول ۲ میلیون تومان دیگر در ادامه روند افزایش قیمت خود، گران شده است. این در حالی است که تویوتا در مدل RAW4 تثبیت قیمت را طی هفته جاری تجربه و در حال حاضر برای خرید آن باید همان ۲۴۸ میلیون تومان را هزینه کرد. همچنین قیمت تویوتا پریوس هیبریدی نیز با افزایش یک میلیون تومانی در هفته جاری ۱۴۸ میلیون تومان قیمت دارد. مدل معمولی (غیر هیبریدی) تویوتا پریوس نیز ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد.
در بین دیگر خودروهای وارداتی اما کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۹ میلیون تومان عرضه می‌شود که ۲ میلیون تومان قیمت آن افزایش یافت و اپتیما نیز ۲۰۶ میلیون تومان قیمت دارد که این موضوع نشان دهنده افزایش یک میلیون تومانی خودرو مذکور است. از سوی دیگر اسپورتیج نیز با افزایش دو میلیون تومانی با قیمت ۱۸۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود؛ این در شرایطی است که هیوندایی النترا یک میلیون تومان در این هفته گران شد. با این حساب، النترا در حال حاضر قیمتی برابر با ۱۳۷ میلیون تومان دارد. در بین دیگر محصولات هیوندایی اما مدل سانتافه طی هفته جاری با افزایش قیمت یک میلیون تومانی مواجه شد؛ بنابراین در حال حاضر ۲۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک