به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ، روز گذشته فهرستی روی خروجی رسانه‌های مجازی قرار گرفت که نشان می‌داد تولید کدام خودروهای سواری داخلی در دی‌ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل متوقف بوده است.
نکته قابل توجه در این لیست این است که هر هفت خودرو چینی هستند و غیر از یک خودرو که قعر جدول کیفی خودروهای داخلی قرار داشت و حالا جای خود را به فیس لیفت جدیدش داده‌ است،از آن دسته خودروهای چینی هستند که هر کدام به دلایلی نتوانستند جایگاه خوبی در بازار برای خود پیدا کنند.
هرچند هنوز یکی دو ماهی به ورود اولین تولیدات مشترک خودروسازان بزرگ ایرانی با اروپایی‌ها و دیگر خودروسازان معتبر جهانی باقی مانده است اما از همان زمان شکل‌گیری اولین تفاهم‌های ایران و ۱+۵ که منتهی به توافق برجام شد، چینی‌ها دانستند که بازار ایران دیگر آن بازار بسته زمان تحریم نخواهد بود که هر محصولی را با هر کیفیت و ظاهری بتوانند عرضه کنند و خیالشان از بازار آن راحت باشد.
این موضوع خودروسازان چینی را بر آن داشت تا استراتژی جدیدی برای بازار ایران در دوران پس از تحریم آغاز کنند. بر این اساس، تولید خودروهای بی‌کیفیت چینی و تولید یا واردات خودروهای باکیفیت اما گران‌قیمت چینی متوقف شد و آن دسته از خودروهای چینی شانس بقا را یافتند که در جلب رضایت مشتری ایرانی هم از جهت کیفیت و زیبایی، هم از نظر قیمت متناسب با کیفیت و هم از لحاظ خدمات پس از فروش موفق عمل کرده بودند.
اما از میان خودروسازان چینی، آن‌ها که با عرضه مدل‌های بی‌کیفیت و صرفا بر اساس تنوع محصول و آپشن‌های بی‌دوام از فضای بسته در بازار ایران در سایه تحریم‌ها سود می‌بردند، دانستند که در صورت ادامه این رویه باید بار و بنه برچینند و از ایران بروند.
از این رو تولید برخی مدل‌های خود را در ایران متوقف کرده و مدل‌های بهتر خود را جایگزین آن‌ها کردند. این در حالی است که این دسته از خودروسازان چینی تا پیش از برجام با رویکرد بهره‌برداری حداکثری از بازار بسته ایران، از تولید مشترک مدل‌های بهتر و به‌روزتر خود با خودروسازان ایرانی سر باز می‌زدند.
علاوه بر این، با رفع تحریم‌ها و فراهم شدن امکان خرید مستقیم واردکنندگان از خودروسازان معتبر جهانی و حذف واسطه‌ها، حضور برخی خودروهای باکیفیت چینی نیز که به صورت وارداتی (و نه مونتاژی) به ایران می‌آمدند، در بازار کم‌رنگ شد.
زیرا این برندها در ایران تولید ندارند و صرفا به‌صورت خودرو آماده و تحت تعرفه وارد می‌شوند که قیمت را برای مصرف‌کننده ایرانی بالا می‌برد‌.
حال اگر خودروهای چینی بیرون از این لیست را به‌خاطر آوریم، درخواهیم یافت که اغلب آن‌ها محصولات خودروسازان اسم‌ورسم‌دار چین هستند که در طراحی و ساخت از شرکای اروپایی و ژاپنی خود کمک می‌گیرند و خودروهایشان علاوه بر زیبایی و قیمت رقابتی، با ارائه کیفیت متناسب با قیمت توانسته‌اند نمره قبولی از مصرف‌کننده ایرانی بگیرند و حال می‌خواهند ضمن حفظ خودروهای پرطرفدار خود، نسبت به راه‌اندازی خطوط تولید برای محصولات قابل رقابت با خودروهای آینده بازار ایران یعنی تولیدات مشترک ایران با اروپایی‌ها، آمریکایی‌ها، کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها اقدام کنند.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک