به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ، جنگ تجاری رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا با کشورهای همسایه و به‌ویژه همسایه جنوبی ایالات متحده به مرحله تازه‌ای رسیده و پای رؤسای جمهور سابق و اسبق مکزیک هم به میان کشیده شده است.
در تازه‌ترین تحول در این زمینه، روز گذشته بیسنته فوکس کوئسادا یکی از رؤسای ‌جمهوری سابق مکزیک صنعت خودروی آمریکا را «سازنده خودروهای میان‌مایه» و «ورشکسته» نامید.
هنوز یک هفته از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید نگذشته که سیل درگیری‌ها و کشمکش‌ها از همه‌سو به‌راه افتاده است. از یکسو مسائل نژادی، قومی و جنسیتی و بحث ممنوعیت ورود اتباع خاورمیانه به آمریکا به وخامت گرویده و از سوی دیگر موضوع دیوار کشیدن بین دو کشور ایالات متحده و مکزیک به بحث داغ محافل سیاسی سراسر جهان تبدیل شده و مسئله تولید خودروی آمریکایی در مکزیک نیز به یک معضل برای خودروسازی و اقتصاد دو کشور بدل شده است.
بیسنته فوکس رئیس‌جمهور اسبق مکزیک در گفت‌وگو با CNBC گفت: «آمریکا با تولید اتومبیل‌های میان‌مایه صنعت خودرو را به سقوط می‌کشاند.» فوکس که به‌عنوان پنجاه‌وپنجمین رئیس‌جمهوری مکزیک در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ بر مسند قدرت بود، در این مصاحبه افزود: «خودروسازان ایالات متحده در صورت تولید خودرو در خاک ایالات متحده امریکا نمی‌توانند در اقتصاد جهانی به رقابت بپردازند و صنعت خودروی آمریکا در چنین شرایطی فرومی‌پاشد.»
فوکس در این مصاحبه که پس از به راه افتادن یک جنگ توییتری میان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و انریکه پنیا نیتو رئیس‌جمهوری فعلی مکزیک (پنجاه‌وهفتمین رئیس‌جمهوری آن کشور) انجام شد، تصریح کرد:‌ «شما مجبورید اتومبیل را در ایالات متحده با چنان قیمت بالا و چنان کیفیت متوسط و بی‌مایه‌ای تولید کنید که دیگر قادر به رقابت نخواهید بود، تولید شما در ایالات متحده رقابتی نیست.»
بیسنته فوکس افزود:‌ «به همین دلیل فورد، کرایسلر و جنرال موتورز ورشکسته شده‌اند.»
همچنین رئیس‌جمهوری اسبق مکزیک همکاری سه کشور قاره آمریکای شمالی را تنها راه نجات صنعت خودروی آمریکا دانست و گفت: «با به‌هم پیوستن تولید در مکزیک، ایالات متحده و کانادا، کسب و کار برای کرایسلر و جنرال موتورز به سر جای اول برمی‌گردد.»
فوکس در عین حال سعی کرد کیفیت تولید در مکزیک را به رخ رقبای تجاری بکشد. «ما مولد و خلاق هستیم، چون ما رقابتی کار می‌کنیم، چون ما اتومبیل با کیفیت بالا تولید می‌کنیم.»
اگر قرار باشد ایالات‌متحده خود را عقب بکشد تا فقط «درون چهاردیواری ملت خودش بماند» اقتصاد آمریکا ۸۰درصد از بازار جهانی را از دست خواهد داد
او همچنین تأکید کرد کارگران مکزیکی سبب بیکاری آمریکایی‌ها نشده‌اند و مشکل را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد. «این ما نیستیم که باعث کاهش مشاغل در ایالات متحده شده‌ایم. علت این مسئله ربات‌ها هستند… نه مکزیک.»
فوکس گفت اگر قرار باشد ایالات متحده خود را عقب بکشد تا فقط «درون چهاردیواری ملت خودش بماند» اقتصاد آمریکا ۸۰ درصد از بازار جهانی را از دست خواهد داد.
بیسنته فوکس یک روز پیش از این گفت‌وگو در مصاحبه‌ای دیگر، این بار با شبکه خبری CNN دونالد ترامپ را با آدولف هیتلر، دیکتاتور آلمان نازی مقایسه کرده و گفته بود به نظر می رسد جمهوری‌خواهان آمریکا «ذهن آزاد» ندارند و در گردهمایی‌های حزبی مثل نازی‌ها رفتار می‌کنند.
وی همچنین در مصاحبه‌ای با MSNBC روز پنجشنبه دونالد ترامپ را از لحاظ عقلی «بچه» خوانده و گفته بود:‌«من می گویم آقای ترامپ، خواهش می‌کنم لطفا بزرگ شو. منظورم این است که حالا دیگر تو رئیس‌جمهور یک ملت بزرگی هستی که یکی از قدرتمندترین ملت‌های دنیاست، لطفا بزرگ شو ، یک رئیس‌جمهوری واقعی باش یا سعی کن که باشی!»
فوکس همچنین از تصمیم رئیس‌جمهوری فعلی مکزیک برای لغو سفرش به آمریکا برای مذاکره با ترامپ حمایت کرد و گفت: «رئیس‌جمهوری پنیا تصمیم گرفته است که به ایالات متحده نرود. این یک تصمیم دوجانبه نبود. این تصمیم رئیس‌جمهوری ما بود. چون به ما توهین شده، چون به ما لطمه وارد شده است و چون شما (آمریکایی‌ها) مثل شرکت خودروسازی فورد کسب‌وکار ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهید.»
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک