به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو , محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، روز گذشته و به بهانه روز هوای پاک از اجرای اجباری۸۰ استاندارد جدید برای خودرو تا پایان سال ۹۷ خبر داد. این در حالی است که در روز هوای پاک شاخص آلودگی هوای تهران روی وضعیت ناسالم ایستاده است و عدد ۱۲۳ را نشان می‌دهد.
شاید به‌همین دلیل وزیر در این روز از اجرای اجباری۸۰ استاندارد جدید برای خودرو تا پایان سال ۹۷ خبر داده است. آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای تولید خودروهای یورو۵، جایگزینی اتوبوس‌های فرسوده، تولید موتورسیکلت‌های انژکتوری و ارائه تسهیلات به خودروهای هیبرید و برقی از دیگر مباحثی بود که وزیر صنعت برای آشتی دادن صنعت خودرو با محیط‌زیست مطرح کرد.
صحبت از افزایش تعداد استانداردهای اجباری در شرایطی مطرح می‌شود که تاکنون ۵۳ استاندارد اجباری برای خودرو در کشور وجود دارد و پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان خودروسازان و واردکنندگان به سختی به رعایت آنها تن داده‌اند.
مثلا در تولید خودروهای یورو۴ گرچه خودروسازان زیر بار آن رفتند اما به‌گفته کارشناسان از قطعات کم‌کیفیت استفاده می‌کنند که حداکثر تا شش‌ماه کیفیت خودرو را در سطح یورو۴ نگه می‌دارد.
اکنون با‌توجه به اینکه همچنان بخش عظیمی از مسئولیت آلودگی هوا در زمستان بر عهده خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری در حال تردد در سطح شهر است، این پرسش مطرح می‌شود آیا وضع استانداردهای جدید می‌تواند به آشتی صنعت خودرو با محیط‌زیست منجر شود؟ همچنین این موضوع می‌تواند به افزایش کیفیت و امنیت خودروهای داخلی بینجامد؟
محمدبیاتیان، کارشناس اقتصادی معتقد است ورود خودروهای چینی یکی از عوامل آلودگی هواست. وی افزود: «این موضوع زنگ خطری برای صنعت خودروسازی کشور است، زیرا سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و در آلودگی هوا، تصادفات و ایمنی‌ها تاثیرگذار است.» این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: «اگر فشاری که به خودروسازان داخلی برای بالا بردن کیفیت خودروها وارد می‌شود، برای جلوگیری از واردات خودروهای چینی اعمال می‌شد قطعا شاهد ورود این لوکس‌های به‌ظاهر باکیفیت نبودیم.»
بیاتیان تصریح کرد: «سال گذشته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص توقف واردات خودروهای چینی به این شرکت‌ها اولتیماتوم داد و قرار شد با این شرط اجازه ورود به کشور را داشته باشند که حداقل ۴۰درصد از این خودروها در داخل ساخته شوند، البته این موضوع به واقعیت تبدیل نشده است.»
وی در ادامه یادآور شد: «البته در حال حاضر با سیاستی که دولت برای مشارکت با برخی شرکت‌های اروپایی و فرانسوی در پیش گرفته است، امیدواریم شاهد واردات خودروهای باکیفیت و همچنین قیمت پایین باشیم تا از این طریق خودروهای بی‌کیفیت را از بازار خارج کنیم.»
سوخت نیز در آلودگی هوا مقصر است
با این اتفاق دیگر فرقی ندارد این موضوع تا چه حد کارشناسی شود، مهم این است نخستین متهم آلودگی هوا در کلان‌شهرها، وجود خودروهای داخلی است.
محمدرضا نجفی‌منش، عضو انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه مقصر اصلی آلودگی هوا سوخت‌های غیر استاندارد است، می‌گوید: «به‌طور مسلم میزان آلایندگی ارتباط مستقیمی با نوع سوخت دارد».
در حال‌حاضر به سختی سوخت کشور را به یورو ۴ رساندیم، با این حال آمادگی داریم به سمت تولید خودرو بر مبنای سوخت یورو ۵ و ۶ حرکت کنیم. هر زمانی که سوخت موردنیاز تامین شود، خودروسازها و قطعه‌سازها آمادگی تولید و تحویل خودروها را با این سوخت دارند، همان‌طور که در سند چشم‌انداز خودرو آمده است ما می‌توانیم این نیاز را برآورده کنیم».
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک