به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ، بازار خودروی چین در سال ۲۰۱۶ رشدی ۱۵ درصدی را تجربه کرد. گفته می‌شود علت افزایش شدید فروش خودرو در ماه‌های آخر سال گذشته میلادی هجوم و عجله خریداران اتومبیل برای خرید خودرو قبل از منقضی شدن قانون معافیت مالیاتی در پایان سال بوده است.
تقاضای بالا برای SUV عامل مهمی در رونق فروش خودرو در چین به شمار آمده که این عامل به نوبه خود با تصمیم دولت چین برای کاهش شدید مالیات بر فروش تقویت شده بود.
با این حال، تخفیف در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ (۱۱ دی) به پایان رسید و تحلیلگران صنعت پیش بینی کرده‌اند که رشد فروش در سال ۲۰۱۷ کمترخواهد شد.
اعداد و ارقام ارائه شده از سوی انجمن تولیدکنندگان خودروی چین نشان می‌دهد که فروش خودروهای سواری با افزایش۹٫۱ درصدی در ماه دسامبر (آذر-دی) به ۲٫۷ میلیون دستگاه رسیده است.
طبق اعلام این انجمن فروش برندهای چینی در ماه گذشته با ۲۱ درصد رشد به ۱٫۲۶ میلیون دستگاه رسیده و از فروش برندهای آلمانی و ژاپنی پیشی گرفته است.
تعداد کل فروش خودرو در چین در سال ۲۰۱۶ با احتساب ارقام مربوط به کامیون و اتوبوس، نزدیک به ۱۴ درصد رشد داشته و بالغ بر ۲۸٫۱ میلیون دستگاه شده است.
فروش SUVهای چینی رشدی ۵۸ درصدی داشته و از این نوع خودرو ۵٫۲۷ میلیون دستگاه در سال گذشته میلادی فروخته شده که تقریبا نیمی از کل خودروهای چینی فروخته شده در خاک آن کشور را تشکیل می‌دهد.
مهم‌ترین نقش‌آفرینان بازار چین در سال ۲۰۱۶
گروه آلمانی فولکس‌واگن
گروه آلمانی فولکس‌واگن ۳٫۹۸ میلیون خودرو در منطقه بزرگ چین، که هنگ‌کنگ را نیز شامل می‌شود، فروخته است. در میان ۱۲ برند زیرمجموعه فولکس‌واگن فروش آئودی ۳٫۶ درصد افزایش داشته و به۵۹۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه بالغ شده، در حالی‌که تعداد پورشه‌های تحویلی با ۱۲ درصد رشد در سال گذشته میلادی به رقم ۶۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه رسیده است.
جنرال موتورز
غول خودروسازی ایالات‌متحده و شرکای سرمایه‌گذاری مشترک آن در سال ۲۰۱۶ رکورد فروش ۳٫۸۷ میلیون دستگاه را در بازار چین به نام خود ثبت کردند که ۷٫۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش نشان می‌دهد. چین بزرگترین بازار این شرکت است و بیش از یک سوم از فروش جهانی آن را به خود اختصاص می‌دهد.
فورد
فورد و دو شریک محلی آن در چین می‌گویند که فروش آنها در این بازار ۱۴ درصد رشد داشته و به رکورد ۱٫۲۷ میلیون دستگاه رسیده است. به‌طور خاص تقاضا برای برند لینکلن – که می‌توان گفت به تازگی وارد بازار چین شده است- قوی بود. میزان فروش این برند بیش از ۱۸۰ درصد در سال گذشته میلادی رشد داشت و به ۳۲۵۵۸ دستگاه رسید.
جیلی
فروش جیلی، بزرگ‌ترین برند متعلق به بخش خصوصی چین در سال ۲۰۱۶ در آن کشور ۴۹ درصد افزایش داشته و بالغ بر ۷۶۰ هزار دستگاه شده است. فروش این برند در بازار چین در ماه دسامبر ۲۰۱۶ به دو برابر دوره مشابه سال پیش از آن رسیده و ۱۰۸ هزار و ۲۳۰ دستگاه بوده است. ماه دسامبر (آذر-دی) دومین ماه پیاپی برای این خودروسازی چینی بوده که فروش داخلی آن از مرز یکصدهزار دستگاه گذشته است.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک