پروتون ایمپیان گوناگون

ایران پلاک-شرکت خودروسازی پروتون که در سال 1983 با دستور مهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی و به معنی خودروسازی ملی مالزی تاسیس گردید در سال 1996 توسط شرکت لوتوس از جنرال موتورز خریداری شد.
در سال ۲۰۰۴ پروتون فولکس واگن را به عنوان شریک تجاری خود اعلام نمود ولی این مذاکرات در سال ۲۰۰۶ با شکست مواجه شد فولکس واگن علت این مسأله را شرایط اعلام شده از سوی طرف مالزیایی اعلام کرد.
قسمت هايي از جلوي خودرو مثل طرح سپر و جلو پنجره و نيز چراغ ها و همچنين قسمت انتهايي خودرو دوباره طراحي شده و تفاوت هاي چشم گيري در مقايسه با مدل مشابه اين شركت دارد.
ايمپيان با رنگ هاي متنوعي عرضه مي شود كه اين تنوع رنگي در داخل كشور به دليل مسائل هميشگي متاسفانه مشاهده نمي شود.

تغييرات داخلي خودرو از جمله طرح جديد داشبورد با چوب(مثل پرشيا و سمند خودمون) و دكمه هايي از جنس كروم در مدل GSX و همچنين طرح زيباي صندلي ها و پشت سري هاي بسيار راحت دل هر راننده عاشقي را مي برد.براي راحتي بيشتر سرنشينان امكانات رفاهي بسياري در تمامي مدل هاي ايمپيان از جمله سيستم تهويه مطبوع با فيلتر نگهدارنده گرد و غبار و آينه هاي برقي و سنسور دنده عقب و شيشه هاي برقي در جلو و عقب و نيز ضبط MP3 و همانند مدل vira داراي جاليواني بر روي داشبورد مي باشد.
ايمپيان از يك موتور 1.6 ليتري با قدرت 110 اسب بخار بهره جسته و در دو نوع اتومات و دستي عرضه ميگردد(در ايران فقط نوع دستي موجود هست).
از ديگر امكانات كلي اين خودرو مي توان به سيستم قفل هوشمند و نيز ترمز ABS به همراه EBD و نيز كمربند ايمني به همراه سنسور ايمني و كنترل فرمان ضبط و مه شكن و دو ايربگ در جلو و همچنين قفل كودك براي درهاي عقب اشاره كرد.

نوع سوخت
بنزین
تعداد دنده
نوع گیربکس
دنده ای
نوع دیفرانسیل
محور جلو
قدرت موتور
اسب بخار
حجم موتور
(cc)
مشخصات فنی خودرو
۴.۴۷
طول(متر)
۱.۷۵
عرض (متر)
۱.۴۳
ارتفاع(متر)
۲۱۰
حداکثرسرعت(km/h)
۱۱.۸
شتاب تا ۱۰۰(ثانیه)
۵۰
حجم باک(لیتر)
مالزی
کشور سازنده
۴
تعداد سیلندر
۸.۷
مصرف سوخت شهر(لیتر)
۶.۲
مصرف سوخت بزرگراه(لیتر)
۷.۱
مصرف سوخت ترکیبی(لیتر)
۴۳۰
حجم صندوق عقب(لیتر)
دیسکی
ترمز جلو
دیسکی
ترمز عقب
۵
تعداد سرنشین
امکانات فنی خودرو
هیدرولیک
نوع فرمان
دستی
تهویه مطبوع
۱۵
سایز رینگ
۲
کیسه هوا
سایر امکانات